Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika

28. septembra 2011

Záujem o výmenu gréckych dlhopisov údajne dosiahol 90 %



Záujem investorov o výmenu existujúcich gréckych dlhopisov za nové s dlhšou splatnosťou dosiahol cieľovú hodnotu 90 %, ktorú si naplánovala vláda v Aténach. Informoval o tom v utorok denník ...



Zdieľať
burza v atenach ATÉNY 28. septembra (WEBNOVINY) - Záujem investorov o výmenu existujúcich gréckych dlhopisov za nové s dlhšou splatnosťou dosiahol cieľovú hodnotu 90 %, ktorú si naplánovala vláda v Aténach. Informoval o tom v utorok denník Naftemporiki, pričom sa odvolal na nemenovaného predstaviteľa gréckeho ministerstva financií.


Výmena dlhopisov predstavuje kľúčovú časť dohody o záchrannom programe pre Grécko z júlového summitu EÚ. Podľa skorších odhadov gréckych médií sa záujem o účasť na programe pohyboval v rozpätí 75 až 85 % objemu dlhopisov určených na výmenu. Predstavitelia vlády v Aténach pripúšťali, že výmena dlhopisov sa neuskutoční, pokiaľ očakávaná účasť nedosiahne aspoň 90 %.

"Podľa predstaviteľa ministerstva financií účasť investorov dosiahla 90 % objemu dlhopisov splatných do roku 2020 a túto hranicu môže ešte prekročiť,“ informoval denník Naftemporiki s tým, že záujem investorov o účasť na programe vzrástol v súvislosti so špekuláciami o možnom 50-percentnom znížení nominálnej hodnoty gréckeho dlhu. Ministerstvo financií v Aténach tvrdenia denníka nekomentovalo.

S výmenou dlhopisov súhlasili veritelia reprezentovaní Inštitútom pre medzinárodné financie v rámci krízového summitu EÚ z 21. júla. Plán počíta so znížením nominálnej hodnoty gréckeho dlhu o 21 %, čiže zhruba 37 mld. eur. V posledných dňoch sa množia špekulácie, že v prípade Grécka bude možno potrebné až 50-percentné zníženie nominálnej hodnoty jeho dlhu. Úvahy o naplnení tohto scenára vláda v Aténach odmietla.

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Ústavný súd rozhoduje o spôsobe voľby generálneho prokurátor
<< predchádzajúci článok
Akciové trhy v Európe, USA aj Japonsku posilnili