Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

11. októbra 2005

Zasypaných ratujú holými rukami



Pakistan prišiel o mladú generáciu



Zdieľať
Počet obetí ničivého zemetrasenia, ktoré v sobotu zasiahlo Pakistan, Indiu, Bangladéš, Afganistan a najmä oblasť Kašmíru, neustále rastie. Včerajšie odhady počtu obetí sa pohybovali už okolo 40-tisíc obetí a asi 60-tisíc zranených.
Záchranári z rôznych krajín vyslobodzujú spod trosiek živých aj mŕtvych. S pribúdajúcim časom sa však šance na záchranu znižujú. Postihnutým oblastiam chýba najmä pitná voda, potraviny, stany, lieky, helikoptéry, aby sa záchranári mohli presunúť do odľahlejších dedín, kde sú prístupové cesty zdevastované. K vzdialenejším dedinám v Himalájach sa pomoc stále nedostala. Približne 2,5 milióna ľudí zostalo bez strechy nad hlavou. Postihnuté oblasti trápi hlad, mnoho ľudí už tri dni nejedlo. Čakajúc na zásoby sú odkázaní na ovocie z okolia a vodu z potokov.
Medzi troskami vznikajú improvizované kliniky. Mŕtve telá ležia na voľnom priestranstve, pretože nikto neorganizuje ich pohreb. Len o niektorých sa postarajú členovia rodiny, ktorí posedávajú popri ceste a nevedia, kam ísť.
Záchranárom sa včera podarilo zachrániť niekoľko maloletých detí spod ruín školy v pakistanskom meste Balakot. Vytiahli po takmer 48 hodinách živého 6-ročného chlapca a 4-ročné dievčatko. Ruiny škôl pochovali niekoľko stovák školopovinných detí, čo je jedna z najtragickejších bilancií zemetrasenia. V najviac postihnutých oblastiach obyvatelia prišli takmer o jednu generáciu. Po prekonaní prvého šoku sa začali už konflikty medzi maloobchodníkmi. Majitelia obchodov palicami bijú a kameňujú ľudí, ktorí sa snažia vykradnúť to málo obchodov, ktoré zemetrasenie nezrovnalo so zemou. Vykrádajú aj opustené domy a benzínové čerpadlá. 

Čo sa stalo v hlbinách zeme

Silné zemetrasenie nebolo pre expertov prekvapením. Už pred štyrmi rokmi štúdia OSN predpovedala, že Pakistan a Indiu zasiahne katastrofálne zemetrasenie a že mu neodolá takmer žiadna budova v regióne. V Islamabade počítali v takom prípade s 12 500, v Dillí s 38 000 a v Kátmandú dokonca so 70 000 mŕtvymi. Väčšina budov sa tam totiž stavia bez dodržiavania noriem, na ohrozených svahoch, vedenia plynu sa trhajú, čerpacie stanice benzínu vybuchujú, vodné nádrže praskajú a odpadové vody zaplavujú úkryty v pivniciach. Podľa štúdie OSN pre žiaka v Islamabade je pri silnom zemetrasení až 400-násobne vyššia pravdepodobnosť, že zahynie, než napr. žiak v rovnako ohrozenom japonskom meste. Sobotňajšie zemetrasenie jej, žiaľ, dalo za pravdu.
Oblasť Kašmíru je na tektonických mapách označená červenou farbou, lebo sa nachádza v deformačnej zóne dvoch zemských platní. Indický subkontinent sa ročne zasúva pod euroázijský kontinent rýchlosťou asi šesť centimetrov ročne. Interkontinentálna kolízia otriasa zemskou kôrou až do hĺbky 80 km. Niekedy sa napätie vyrovnáva tým, že sa platne náhle posúvajú vpred a zem sa trasie. Nepohybuje sa však celá platňa, ale iba ten blok, v ktorom sa nahromadilo najvyššie napätie. To sa stalo v sobotu - obrovský „kamenný prst“ sa náhle posunul dopredu.

(zl, AP, BBC, SITA, TASR)


   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Mečiar bol udávať u Palka!
<< predchádzajúci článok
Prvýkrát sa nemeckým kancelárom stane žena - Merkelová!