Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

05. decembra 2019

Zástupcovia OBSE a Interpolu hodnotili spoluprácu pri ochrane hraníc



Na snímke minister zahraničných vecí a európskych záležitostí SR a úradujúci predseda Organizácie pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe (OBSE) Miroslav Lajčák počas bilaterálneho rokovania na zasadnutí Ministerskej rady OBSE v ...



Zdieľať
Na snímke minister zahraničných vecí a európskych záležitostí SR a úradujúci predseda Organizácie pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe (OBSE) Miroslav Lajčák počas bilaterálneho rokovania na zasadnutí Ministerskej rady OBSE v Bratislave 5. decembra 2019. Predsedníctvo OBSE vyvrcholí vo štvrtok (5. 12.) a v piatok (6. 12.) na v poradí 26. zasadnutí ministerskej rady, kde sa zídu predstavitelia 57 účastníckych a 11 partnerských štátov OBSE, ktorí budú hodnotiť činnosť organizácie za uplynulý rok. FOTO TASR - Martin Baumann Foto: TASR
Bratislava 5. decembra (TASR) - Zástupcovia Organizácie pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe (OBSE) a Interpolu vo štvrtok v rámci podujatia Bezpečnosť hraníc a boj proti terorizmu hodnotili spoluprácu v oblasti správy a ochrany hraníc. Išlo o sprievodné podujatie počas rokovania Ministerskej rady OBSE v Bratislave, ktoré sa koná v dňoch 5. a 6. decembra. TASR o tom informovala Miroslava Michalíková z kancelárie štátneho tajomníka Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí (MZVaEZ).


Stretnutie otvorili generálny tajomník OBSE Thomas Greminger a generálny tajomník Interpolu Jürgen Stock. Slovenskú republiku zastupoval štátny tajomník rezortu diplomacie a osobitný predstaviteľ pre predsedníctvo SR v OBSE Lukáš Parízek.

Memorandum o porozumení medzi Interpolom a OBSE bolo podpísané v roku 2014, pričom ťažisko spolupráce je najmä v správe a ochrane hraníc.

"Manažment hraníc v 21. storočí je komplexná a ťažké úloha," zdôraznil Stock. Hranice musia byť dostatočne otvorené, aby umožňovali voľný pohyb ľudí, tovarov a služieb a zároveň chránené pred rastúcimi medzinárodnými hrozbami.

Prevádzači, pašeráci a teroristi často používajú falšované a kradnuté dokumenty. V spolupráci štátov a bezpečnostných organizácií je preto nevyhnutné zdieľanie dát, procesy digitalizácie, opatrenia na hraniciach, ale aj legislatívne postupy.

Členmi medzinárodnej policajnej organizácie Interpol je v súčasnosti 194 krajín. Databáza kradnutých a stratených dokladov (SLTD), ktorú Interpol spravuje, pomáha odhaľovať nezákonný prechod hraníc.

Databáza sa neustále aktualizuje a obsahuje 88,6 milióna záznamov o stratených dokumentoch. Denne zaznamená 9,6 milióna vyhľadávaní. V roku 2018 zaznamenali v databáze takmer tri miliardy vyhľadávaní osobných a prepravných dokladov.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
V pražskom obchodnom centre dobodali cudzinca tmavej pleti
<< predchádzajúci článok
POSLANCI SMERU CHCÚ PRE OBVINENIE FICA ZVOLAŤ BRANNOBEZPEČNOSTNÝ VÝBOR