Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

22. mája 2014

Zástupcovia forenzných ústavov v Európe dnes rokovali v Bratislave



Na snímke prezident Policajného zboru SR gen. Tibor Gašpar



Zdieľať
Na snímke prezident Policajného zboru SR gen. Tibor Gašpar Foto: TASR/Štefan Puškáš
Bratislava 22. mája (TASR) - Narastajúca hrozba násilia a neustále sa zvyšujúca závažnosť teroristických útokov vo svete podmieňujú aj rozvoj v oblasti forenzných vied a schopnosti zaisťovať stopy odhaľujúce páchateľov trestných činov. Pri otvorení dnešného rokovania riaditeľov európskych forenzných ústavov v Bratislave to povedal prezident Policajného zboru (PZ) SR Tibor Gašpar.


Hlavné mesto SR privítalo po desiatich rokoch zástupcov forenzných ústavov združených v organizácii ENFSI. Rokovanie, ktoré potrvá do piatka (23.5), je súčasťou každoročných stretnutí zástupcov organizácií v rámci sieti ENFSI. "Sú to organizácie s podobnou činnosťou, ako je náš Kriminalisticko-expertízny ústav (KEÚ) PZ, v sieti ENFSI je združených celkovo 64 takýchto organizácií z 32 európskych krajín," vysvetlil zástupca riaditeľa KEÚ PZ Jozef Mlkvík.



Bezpečnosť a biometria


Hlavnou témou stretnutia je nové programovacie obdobie EÚ a možnosti využiť nové finančné obdobie na rozvoj forenzných ústavov. "Účastníci konferencie budú tiež hľadať spôsoby, ako zjednocovať postupy v rámci expertíznych činností jednotlivých forenzných ústavov tak, aby výsledky a zistené dôkazy mali istú univerzálnu platnosť, teda aby neplatili len v jednej krajine," dodal Mlkvík. V rámci ENFSI v súčasnosti pracuje 17 odborných skupín zameraných na jednotlivé odbory forenzných činností, ako je daktyloskopia, biológia, mechanológia či trasológia.

Podľa Mlkvíka sa zástupcovia organizácií, ktoré zabezpečujú pre policajné a súdne orgány dôkazy kriminálnych činov, budú venovať aj zvyšujúcej sa náročnosti kriminalisticko-expertíznych činností. "V prípade násilných trestných činov alebo aj zločinov krádeží sa čoraz viac požaduje porovnávanie stôp pomocou analýzy DNA," skonštatoval Mlkvík.

Ďalšou oblasťou, v ktorej sa čoraz viac prejavuje efekt forenzného skúmania, je oblasť biometrických údajov. "Vzhľadom na stále intenzívnejšiu migráciu osôb sa zvyšuje dôležitosť identifikácie ľudí, ktorí vystupujú pod rôznou identitou," uviedol Mlkvík.

Zástupca KEÚ PZ dodal, že v oblasti forenzných činností sa Slovensko prostredníctvom svojho expertízneho ústavu môže pochváliť tým, že bolo vôbec prvou krajinou, ktorá bola pripravená na celoeurópsku výmenu informácií z centrálnej národnej databázy DNA profilov a daktyloskopických odtlačkov.


Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Viac ako Slováci dôverujú svojim bankám len Švajčiari a Nóri
<< predchádzajúci článok
Na diaľnici D1 namerali vodičovi z okresu Pezinok 3,6 promile alkoholu