Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

11. júna 2011

Zastavili konanie o rozpustení Slovenskej ľudovej strany



Najvyšší súd zastavil konanie o rozpustení Slovenskej ľudovej strany. Agentúra SITA má kópiu uznesenia k dispozícii. Návrh na zrušenie strany podal v ...



Zdieľať
najvyssi sud Ilustračné fotoFoto: SITA/Michal Burza BRATISLAVA 11. júna (WEBNOVINY) – Najvyšší súd zastavil konanie o rozpustení Slovenskej ľudovej strany. Agentúra SITA má kópiu uznesenia k dispozícii. Návrh na zrušenie strany podal v septembri 2009 vtedajší generálny prokurátor Dobroslav Trnka. Prokuratúra však teraz svoj podnet stiahla. Generálny prokurátor môže podľa zákona podať návrh na rozpustenie strany. Rozhoduje však o ňom Najvyšší súd SR. Trnka vo svojom návrhu tvrdil, že Slovenská ľudová strana svojimi stanovami, programom a činnosťou porušuje Ústavu SR, ústavné zákony i medzinárodné zákony.


Trnka zdôvodňoval svoj pôvodný návrh tým, že ministerstvo vnútra v auguste 2008 nezaregistrovalo zmenené stanovy tejto strany. Rezortu vnútra prekážalo, že SĽS chce mať ako deň registrácie strany zapísaný 14. december 1905, kedy sa datuje vznik Hlinkovej slovenskej ľudovej strany (HSĽS). Tá bola rozpustená nariadením Slovenskej národnej rady v roku 1944. Slovenská ľudová strana však toto odmieta s tým, že v roku 1990 došlo len k znovuobnoveniu jej činnosti.

Ministerstvo vnútra zároveň upozornilo v roku 2009 Slovenskú ľudovú stranu, že musí zo stanov vypustiť zmienku o budovaní stavovského štátu, pretože je to v rozpore s Ústavou SR, pričom by išlo o zmenu súčasnej parlamentnej demokracie. Podľa ministerstva vedie stavovské usporiadanie k nerovnému postaveniu občanov. Slovenská ľudová strana však ministerstvu oznámila, že protiústavnosť môže posudzovať len Ústavný súd SR, a nie úradník. Keďže Slovenská ľudová strana odmietla zmeniť stanovy, ministerstvo vnútra ešte v roku 2008 podalo návrh na Generálnu prokuratúru SR na rozpustenie strany. Generálny prokurátor môže podávať návrh na rozpustenie strany, ak strana stanovami, programom, alebo činnosťou porušuje ústavu, alebo zákony. Podľa Trnku to Slovenská ľudová strana robí.

Trnka tiež v návrhu z roku 2009 upozornil, že Slovenská ľudová strana sa hlási k vojnovému Slovenskému štátu, presadzuje rehabilitáciu Jozefa Tisa a opiera sa o ľudácku tradíciu. Podľa neho Slovenská ľudová strana bola marginálna strana ľudáckych nostalgikov, urobila však posun k politickému extrémizmu, keď kooptovala špičky Slovenskej pospolitosti na čelné miesta volebnej kandidátky. Jej program kopíroval a bol inšpirovaný programom rozpustenej Slovenskej pospolitosti – národnej strany. V parlamentných voľbách v roku 2006 bol bývalý vodca Slovenskej pospolitosti Marián Kotleba volebnou dvojkou SĽS. Slovenská ľudová strana sa podľa Trnku začala pospolitosti prispôsobovať a tá ju celkom ovládla.

Trnka tiež upozorňoval, že hlásenie sa k stavovskému usporiadaniu štátu je fašistickou alebo klerikálne podfarbenou politickou ideológiou. Podľa neho program SĽS stranu priviedol na pole šovinizmu, xenofóbie a antisemitizmu.

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
GALKO: Tabule hanby by boli likvidátorom malých živnostníkov
<< predchádzajúci článok
BRATISLAVA: Problémy so sčítaním mali aj v Novom Meste