Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

29. apríla 2015

Zaostávame v regulácii lobingu, tvrdí Transparency International



Lobing verejných činiteľov zo strany podnikateľov sa na Slovensku odohráva bez dostatočných pravidiel a verejnej kontroly. Medzinárodné odporúčania spĺňa ...



Zdieľať
Gabriel Šípoš Foto: TASR/Pavel Neubauer
Bratislava 29. apríla (TASR) - Lobing verejných činiteľov zo strany podnikateľov sa na Slovensku odohráva bez dostatočných pravidiel a verejnej kontroly. Medzinárodné odporúčania spĺňa Slovensko len na štvrtinu. Vyplýva to zo štúdie Transparency International Slovensko (TIS). TASR o tom informovali Gabriel Šípoš a Katarína Klingová z TIS.


"Slovensko patrí k väčšine európskych krajín, ktoré nemajú žiadny zákon špecificky regulujúci lobing. Nemá žiadnu registráciu lobistov," tvrdí Transparency International Slovensko. Na druhej strane, silnou stránkou Slovenska je podľa neho zverejňovanie informácií o rozhodnutiach vlády a ministerstiev, vrátane zmlúv a faktúr, ako aj zapojenie odbornej verejnosti do medzirezortného pripomienkového konania.

Slovensku by podľa Transparency International Slovensko najviac pomohlo zverejňovanie kompletnej dokumentácie od legislatívneho zámeru, cez zoznam členov pracovných skupín a ich návrhov až po finálne schvaľovanie v parlamente. Návrhy zákonov by mali byť automaticky predkladané v konsolidovanej forme, aby mohol ktokoľvek ľahko sledovať zamýšľané zmeny.

Podobne prospešným by bolo podľa Transparency International Slovensko povinné zverejňovanie životopisov verejných činiteľov, ako aj úradníkov na dôležitých postoch pri prechode medzi štátnou správou a súkromným sektorom. Znížilo by sa tak riziko, že štát bude vydávať rozhodnutia nekalo ovplyvnené bývalými pracovnými kontaktmi.

Podľa štúdie TIS s názvom Lobing v Európe: Skrytý vplyv, privilegovaný prístup, ktorá porovnávala 19 krajín Európskej únie, ku krajinám s najlepšou reguláciou lobingu patria Slovinsko, Veľká Británia a Litva. Naopak, k najhorším sa radia Cyprus, Maďarsko a Taliansko.

Kompletná štúdia je dostupná na www.transparency.sk.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Podľa P. Bročku schôdze zastupiteľstva by mali byť častejšie a kratšie
<< predchádzajúci článok
Naftogaz poslal Gazpromu 40 miliónov USD za ďalšie dodávky plynu