Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

03. júna 2015

Zamestnávateľov školili o chránenom oznamovaní



Na pôde Slovenského národného strediska pre ľudské práva (SNSĽP) sa dnes konal odborný seminár o chránenom oznamovaní. Zameraný bol na pomoc ...



Zdieľať
Ilustračné foto Foto: TASR/Henrich Mišovič
Bratislava 3. júna (TASR) – Na pôde Slovenského národného strediska pre ľudské práva (SNSĽP) sa dnes konal odborný seminár o chránenom oznamovaní. Zameraný bol na pomoc zamestnávateľom pri vytváraní podmienok zamestnancom na oznamovanie protispoločenskej činnosti na pracovisku. TASR o tom informovalo SNSĽP.


"Odborný seminár sme zorganizovali ako prirodzený výsledok faktu, že už od začiatku roka 2015 sa na nás pravidelne obracajú inštitúcie, predovšetkým zo súkromného sektora, s praktickými otázkami realizácie chráneného oznamovania," povedal výkonný riaditeľ SNSĽP Marián Mesároš. Podľa jeho slov je možné očakávať, že veľká väčšina zamestnávateľov inštitút chráneného oznamovania uvedie vo svojom firemnom živote do praxe. "Nakoľko to bude uvedenie formálne a nakoľko aj praktické a efektívne, to ukáže až čas," konštatoval.

Zákon o chránenom oznamovaní protispoločenskej činnosti bol uvedený do života už od 1. januára tohto roka, avšak do konca júna ukladá zamestnávateľom s najmenej 50 zamestnancami, alebo zamestnávateľom, ktorí sú orgánmi verejnej moci, pripraviť plne funkčný vnútorný systém vybavovania podnetov a uviesť ho do praxe.

Na dnešnom odbornom seminári sa zúčastnili 15 významní slovenskí zamestnávatelia s predstaviteľmi odborového Energeticko-chemického odborového zväzu (ECHOZ), s ktorými diskutoval riaditeľ Legislatívneho odboru ministerstva vnútra Peter Križka, advokát spolupracujúci s mimovládnou organizáciou Transparency International Slovensko Pavel Nechal a Martin Birnstein z odboru bezpečnostnej legislatívy kancelárie ministra vnútra.

SNSĽP bolo založené v roku 1993. Pôsobí ako národná inštitúcia zastrešujúca oblasť ľudských práv, aj ako národný antidiskriminačný orgán. Stredisko pravidelne monitoruje a hodnotí úroveň dodržiavania ľudských práv a dodržiavanie zásady rovného zaobchádzania.



Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Na Spiši majú vzniknúť centrá integrovanej zdravotnej starostlivosti
<< predchádzajúci článok
Právne spory skomplikovali modernizáciu operačných sál v Topoľčanoch