Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

29. novembra 2016

Zamestnanci tureckého denníka nedostávajú vo väzbe knihy ani listy



Desiatka väznených novinárov a riadiacich pracovníkov tureckého opozičného denníka Cumhuriyet nedostáva knihy a nemôže prijímať ani listy. Informoval o tom dnes podľa ...



Zdieľať
Ilustračné foto. Foto: TASR/AP
Istanbul 29. novembra (TASR) - Desiatka väznených novinárov a riadiacich pracovníkov tureckého opozičného denníka Cumhuriyet nedostáva knihy a nemôže prijímať ani listy. Informoval o tom dnes podľa agentúry DPA turecký poslanec Mahmut Tanal, ktorý novinárov nedávno navštívil.


Tanal - z opozičnej Republikánskej ľudovej strany (CHP) - zdôraznil, že takéto správanie, respektíve popieranie týchto výsad, je v rozpore s tureckými zákonmi.

Zamestnancov Cumhuriyetu, vrátane viacerých redaktorov a karikaturistu, zatkli a vzali do väzby tento mesiac v rámci protiteroristických opatrení. Oni sami vznesené obvinenia popierajú.

"Ich morálka je vysoká. Jediné znepokojenie v nich vyvoláva, že nedostávajú knihy," povedal Tanal. Následne prečítal správu od väzneného šéfredaktora Cumhuriyetu Murata Sabunca, ktorý s ľútosťou reagoval na nedávne nezáväzné uznesenie Európskeho parlamentu požadujúce, aby EÚ zmrazila prístupové rokovania s Tureckom,

"Turecko nesmie byť vylúčené z Európskej únie. Takáto situácia by krajine uškodila z právneho aj z ekonomického hľadiska," píše Sabuncu v správe.

Vzťahy medzi Tureckom a EÚ sú v súčasnosti napäté. Európsky parlament schválil uplynulý štvrtok rezolúciu, ktorou žiada prerušenie prístupových rokovaní EÚ s Tureckom. Europoslanci to odôvodnili neprimeranou reakciou Turecka na neúspešný pokus o prevrat z júla tohto roka, ktorý vyústil do masových čistiek a zatýkania.

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan na to reagoval hrozbou, že Turecko začne opäť púšťať migrantov do Európy. Nedávno tiež vyhlásil, že ak do konca roka nenastane v prístupových rokovaniach badateľný pokrok, mohol by o tejto téme usporiadať referendum.

Turecko po potlačenom júlovom pokuse o štátny prevrat zatvorilo už vyše 170 spravodajských médií. Niektoré z nich boli údajne prepojené s hnutím exilového duchovného Fethullaha Gülena, ktorý od roku 1999 žije v USA a Ankara ho obviňuje zo zosnovania júlového pokusu o puč. Množstvo ďalších zatvorených médií zase malo údajne väzby na PKK. V krajine je zároveň momentálne vo väzbe vyše 120 novinárov.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Pokračoval súd v kauze brutálnej vraždy v Petržalke
<< predchádzajúci článok
EÚ po brexite nemôže nechať Londýn finančným centrom pre eurozónu