Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

19. februára 2015

Zamestnanci súdov vstúpili do výstražného štrajku



Do dnešného výstražného štrajku zamestnancov okresných a krajských súdov sa zapojí vyše 93 percent zamestnancov 63 okresných i krajských súdov na Slovensku, vrátane ...



Zdieľať
Ilustračné foto Foto: TASR
Bratislava 19. februára (TASR) – Do dnešného výstražného štrajku zamestnancov okresných a krajských súdov sa zapojí vyše 93 percent zamestnancov 63 okresných i krajských súdov na Slovensku, vrátane Špecializovaného trestného súdu. Potvrdil pre TASR predseda štrajkového výboru Filip Demo.


Podľa Dema ministerstvo spravodlivosti sa počas štrajku, a teda počas neprítomnosti zamestnancov v práci, snaží zabezpečiť chod súdov, najmä tých, kde je hlásená 100-percentná účasť.

"Máme informácie, že ministerstvo spravodlivosti sa všemožne snaží zabezpečiť chod súdov aj za cenu, že do podateľne posadí sudcov, prípadne predsedov súdov. V prípade 15 súdov máme hlásenú 100-percentnú účasť, ak má byť zabezpečený chod súdov, nemá si kto iný sadnúť do podateľne," reagoval pre TASR Demo.

Zamestnanci súdov vstupujú do štrajku so štyrmi požiadavkami -zvýšiť rozpočet ministerstva spravodlivosti o štvrtinu, zabezpečiť materiálno-personálny a ekonomický chod súdov, okamžite prijať osobitný zákon o postavení zamestnancov v justícii a zlepšiť sociálno-ekonomickú situáciu zamestnancov justície. V Bratislave bude dnes aj protestné zhromaždenie. Ich požiadavky podporilo ministerstvo spravodlivosti, vedenie väčšiny súdov, sudcovské rady pri viacerých súdoch, Súdna rada i sudcovské združenia.

Stará Ľubovňa na 100 percent

Do justičného štrajku sa dnes zapoja aj všetky okresné súdy (OS) na Spiši. Šéf štrajkového výboru justičných zamestnancov Filip Demo pre TASR uviedol, že 100-percentná účasť bude napríklad na OS v Starej Ľubovni, kde sa na štrajku zúčastní všetkých 30 zamestnancov.

"V Poprade je účasť 91-percentná, z 56 sa na štrajku zúčastní 51 pracovníkov súdu, o niečo vyššie číslo je to v Spišskej Novej Vsi, kde je nahlásená 98-percentná účasť a zo 60 zamestnancov sa na štrajku nezúčastní len jeden," doplnil Demo. Podpriemerná účasť bude na OS v Kežmarku, kde sa na štrajku zúčastní 82 percent pracovníkov, teda 31 z 38.

"Na Spiši účasť v podstate zodpovedá celoslovenskému priemeru, len Kežmarok je podpriemerný. Na Slovensku máme väčšinu súdov, kde je hlásená účasť viac ako 90 percent, na 15 súdoch sa na štrajku zúčastní 100 percent zamestnancov," doplnil Demo s tým, že najnižšia účasť je hlásená z Krajského súdu v Banskej Bystrici, kde sa na štrajku zúčastní 58 percent pracovníkov.

Do výstražného štrajku zamestnancov okresných a krajských súdov, ktorý Odborový zväz justície vyhlásil nadnes, sa zapojí vyše 93 percent zamestnancov 63 okresných i krajských súdov na Slovensku, vrátane Špecializovaného trestného súdu. Na súdoch, kde bude 100-percentná účasť zamestnancov na štrajku, sa do podateľne budú musieť posadiť sudcovia, prípadne predsedovia súdov.

Zamestnanci súdov vstupujú do štrajku so štyrmi požiadavkami - zvýšiť rozpočet ministerstva spravodlivosti o štvrtinu, zabezpečiť materiálno-personálny a ekonomický chod súdov, okamžite prijať osobitný zákon o postavení zamestnancov v justícii a zlepšiť sociálno-ekonomickú situáciu zamestnancov justície. V Bratislave bude dnes protestné zhromaždenie. Ich požiadavky podporilo ministerstvo spravodlivosti, vedenie väčšiny súdov, sudcovské rady pri viacerých súdoch, Súdna rada SR i sudcovské združenia.

Napriek štrajku bude 1400 pojednávaní

Zamestnanci slovenských súdov vstúpili do historicky prvého jednodňového výstražného štrajku. Všetkých 62 okresných a krajských súdov dnes bude fungovať v obmedzenom režime. Najnevyhnutnejšie činnosti sa bude snažiť zabezpečiť vedenie súdov a sudcovia, ktorých sa štrajk netýka.

Účasť na štrajku potvrdilo vopred Odborovému zväzu justície 93,2 percenta súdnych úradníkov. Odborári upozornili, že štrajk môže súdy ochromiť. Vedenia súdov a minister spravodlivosti Tomáš Borec prisľúbili, že ostanú pre ľudí otvorené.

Presný termín štrajku oznámili justičné odbory z taktických dôvodov len tri dni vopred. Sudcovia tak majú aj na dnešný deň naplánovanú prácu a nezrušili veľa pojednávaní. "Podľa nášho portálu to vychádza na viac ako 1400 pojednávaní," informovala hovorkyňa rezortu spravodlivosti Alexandra Donevová.

Situácia na jednotlivých súdoch sa pritom líši. Na Krajskom súde v Trnave nadnes nie napríklad vytýčené žiadne pojednávanie, informovala jeho hovorkyňa Katarína Pagáčová. Na okresných súdoch v jeho obvode odročili spolu 181 pojednávaní. Všetky pojednávania zrušil aj Krajský súd v Trenčíne, o čom informoval jeho hovorca Roman Tarabus.

Na Krajskom súde v Žiline je naplánovaných iba osem pojednávaní týkajúcich sa dôchodkového zabezpečenia, vysvetlil hovorca Jozef Michňa. Krajský súd v Nitre bude podľa hovorcu Mária Pivarčiho dnes fungovať v štrajkovom režime. Na košickom Krajskom súde rozhodnú o pojednávaniach vytýčených nadnes zákonní sudcovia, uviedla hovorkyňa Marcela Gálová.

Na súdoch by aj dnes mali byť otvorené podateľne. Niekde však budú prijímať iba osobne podané veci a elektronická podateľna fungovať nebude. Zabezpečené by tiež mali byť pohotovostné služby. Súdy by tak mali rozhodovať v krátkych lehotách o predbežných opatreniach, väzbe a ďalších záležitostiach, ktoré nestrpia odklad.

Zamestnanci súdov vstúpili do štrajku so štyrmi požiadavkami, pričom zlepšenie ich ekonomicko-sociálnej situácie je až na štvrtom mieste v poradí. O zvýšenie platov sa usilujú bezvýsledne už od roku 2012.

V prvých troch bodoch žiadajú navýšenie rozpočtu justície o štvrtinu, zabezpečenie materiálno-personálneho a ekonomického chodu súdov a prijatie osobitného zákona o postavení zamestnancov v justícii.

Minister spravodlivosti Tomáš Borec minulý týždeň oznámil, že sa jeho rokovania s ministrom financií posunuli a jeho "optimizmus sa predbežne napĺňa". Po týždni však ministri nič konkrétne nepredstavili. Premiér Robert Fico sa v stredu (18.2.) na rokovaní vlády k štrajku nevyjadril. Odkázal na šéfa rezortu spravodlivosti.

Súdni úradníci ostanú v deň štrajku doma. Predsedníčka Odborového zväzu justície Marta Božková informovala, že zhruba štyri stovky zamestnancov z celého Slovenska prídu do Bratislavy, kde sa k nim pridajú úradníci z bratislavských súdov. Na poludnie sa pred budovou ministerstva financií začne ich protest. Štrajkujúci zamestnanci odtiaľ budú pochodovať pred ministerstvo spravodlivosti.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Separatisti sa zmocnili troch obcí južne od Debaľceva
<< predchádzajúci článok
Pri preprave lyží autom treba dbať na bezpečnosť