Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekológia

16. júna 2009

Zákon podporí obnoviteľné zdroje iba obmedzene



Slovenská klimatická koalícia žiada o prepracovanie vládneho návrhu Zákona o podpore obnoviteľných zdrojov energie, ktorý bude v súlade so štandardnými európskymi zákonmi.



Zdieľať
Dnes bude v Národnej rade SR na 39.schôdzi v druhom čítaní Zákon o podpore obnoviteľných zdrojov energie. O.z. ZA MATKU ZEM, ako koordinátor Slovenskej klimatickej koalície, včera doručil poslancom parlamentu pripomienky k vládnemu návrhu zákona.
V zákone je stále veľa ustanovení, ktoré sú v Európskej únii neštandardné. O.z. ZA MATKU ZEM sa snaží pripomienkami a ich zdôvodneniami presvedčiť poslancov o prijatie pozmeňovacích návrhov, ktoré by tieto bariéry odstránili.”, uviedol Pavol Široký, koordinátor Slovenskej klimatickej koalície*.
Veľkým problémom je že sú distribučné spoločnosti povinné vykupovať elektrinu z obnoviteľných zdrojov (OZE) iba do výšky strát v distribučnej sústave, čo je asi 8% súčasnej spotreby elektriny. Po nakontrahovaní tejto výšky spotreby elektriny budú distribučné spoločnosti de facto môcť odmietnuť výkup ďalšej elektriny z OZE. Zákon sa tak dostáva do rozporu s vlastnými ustanoveniami, ktorých cieľom je garantovať výkup elektriny z OZE za pevne stanovené výkupné ceny.
Problémom je aj zodpovednosť za odchýlku prenesená na distribučné spoločnosti, ale iba v prípade inštalácií do 4 MW. Toto ustanovenie zabráni výstavbe všetkých OZE projektov väčších ako 4 MW, čím bude vážne ohrozený cieľ Slovenska dosiahnuť 14% z OZE v roku 2020. Návrh sa do zákona dostal asi ako obava zo zvýšenia koncových cien pre spotrebiteľov. Ako však ukazuje príklad z Českej republiky podľa Energetického regulačného úradu sa v dôsledku implementácie OZE zvýšila cena elektrickej energie v roku 2007 iba o 0,035 Kč/kWh.
Zákon, ktorý bol predložený do parlamentu poukazuje na snahu Ministerstva hospodárstva SR čo najviac obmedziť využívanie veternej energie, malých vodných elektrární s výkonom od 4 do 10 MW ale aj fotovoltaických elektrární, ktoré budú v budúcnosti mať určite výkony väčšie ako 4 MW.“, uviedol Pavol Široký.

Obnoviteľné zdroje majú veľký potenciál aj na Slovensku a v prípade seriózneho záujmu zo strany zodpovedných orgánov by mohli pokrývať v roku 2020 až 70% spotreby elektriny (v súčasnosti 14-18% z veľkých vodných zdrojov). Podiel vodnej energie by mohol stúpnuť na 22-25%, veterná energia by mohla pokrývať 6%, slnečná a geotermálna energia 4% a biomasa okolo 30% spotreby elektriny. Ak by sme v plnej miere realizovali programy efektívneho využívania energie a programy úspor energií (25-30% súčasnej spotreby elektriny) je viac ako reálne dosiahnuť 100% spotreby elektriny na Slovensku z obnoviteľných zdrojov energie už v roku 2030.

Viac info: http://www.zmz.sk/


   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Obžalovaných v kauze vraždy Tupého oslobodili
<< predchádzajúci článok
Koalícia sa nezhodla v prípade špecializovaného súdu