Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

07. mája 2016

Zákon o občianstve pripravil o slovenský pas doteraz 1366 ľudí



Zákon o štátnom občianstve pripravil za necelých šesť rokov (od 17.7.2010 do 6.5.2016) o slovenský pas 1366 ľudí. Najčastejšie stratili slovenské občianstvo prijatím ...



Zdieľať
Ilustračné foto Foto: TASR
Bratislava 7. mája (TASR) - Zákon o štátnom občianstve pripravil za necelých šesť rokov (od 17.7.2010 do 6.5.2016) o slovenský pas 1366 ľudí. Najčastejšie stratili slovenské občianstvo prijatím českého (406). Vyplýva to zo štatistík Ministerstva vnútra (MV) SR.


O slovenský pas prišli aj osoby, ktoré prijali občianstvo nemecké (323), rakúske (188), britské (127), maďarské (69), americké (53), nórske (33), holandské (29), belgické (26), írske a talianske (obe po 20), švajčiarske (17), kanadské (14), austrálske (11), francúzske (6), fínske (5), čínske, ruské a švédske (všetky po tri), islandské, poľské a ukrajinské (všetky po dve), dánske, novozélandské, izraelské a srbské (všetky po jednej).

Slovenský pas strácajú ľudia na základe zákona o štátnom občianstve, ktorý prijala prvá vláda Roberta Fica (Smer-SD). Niekdajší kabinet reagoval právnou normou v roku 2010 na maďarský zákon, ktorý od roku 2011 zjednodušuje udeľovanie dvojakého občianstva zahraničným Maďarom. Na základe súčasného zákona prichádzajú o slovenský pas tí, ktorí prijali občianstvo iného štátu.

Od prijatia zákona sa objavili viaceré pokusy o zjemnenie tejto právnej normy, avšak ani jeden z nich nebol úspešný. Súčasnou právnou normou sa zaoberal aj Ústavný súd SR, ktorý nedokázal povedať, či je protiústavná, alebo nie je. Ministerstvo vnútra avizovanú zmenu zákona nepredložilo a v súčasnosti ju ani nepripravuje.

Od februára 2015 je účinné nariadenie rezortu o udeľovaní štátneho občianstva SR z osobitných dôvodov. Umožňuje, aby bývalí štátni občania SR, ktorí stratili slovenské občianstvo po 1. januári 1993, mohli požiadať o jeho udelenie.

Pri rozhodovaní o žiadosti sa prihliada aj na skutočnosti, ktoré boli dôvodom straty štátneho občianstva SR, a na spôsob a podmienky, akými žiadateľ cudzí pas nadobudol. "Najmä na existenciu podmienky povoleného, evidovaného alebo registrovaného pobytu v cudzom štáte v čase nadobudnutia cudzieho štátneho občianstva," uviedlo ministerstvo.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Jazdou si na historickej železnici uctia sv. Floriána, patróna hasičov
<< predchádzajúci článok
Severné Írsko je viac závislé od EÚ ako iné časti Británie