Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika

29. marca 2011

Zákon o neprimeraných podmienkach poslanci zatiaľ nezrušili



Národná rada SR odložila hlasovanie o zrušení zákona o neprimeraných podmienkach v obchodných vzťahoch medzi odberateľmi a dodávateľmi tovarov, ktorými sú potraviny. Na ...



Zdieľať
nrsr Foto: SITA/Jozef JakubčoBRATISLAVA 29. marca (WEBNOVINY) - Národná rada SR odložila hlasovanie o zrušení zákona o neprimeraných podmienkach v obchodných vzťahoch medzi odberateľmi a dodávateľmi tovarov, ktorými sú potraviny. Na návrh predsedu parlamentu Richarda Sulíka presunuli poslanci hlasovanie na májovú schôdzu NR SR. Na zrušení zákona sa bude musieť ešte dohodnúť koalícia, keďže niektorí koaliční poslanci verejne deklarovali, že zrušenie nepodporia.


Proti zrušeniu zákona boli niektorí koaliční poslanci za Kresťanskodemokratické hnutie. “Zrušenie tohto zákona nemôžem a ani nepodporím,“ povedal počas piatkovej rozpravy poslanec KDH Peter Muránsky s tým, že neprimerané podmienky medzi dodávateľmi a obchodnými reťazcami existujú a treba ich regulovať. Pred ním v rozprave obhajoval potrebu regulácie obchodných reťazcov jeho klubový kolega Marián Radošovský. Obchodné reťazce podľa neho cenovými akciami “vymyli slovenským spotrebiteľom mozgy“.
“Zrušenie tohto zákona nie je dobrým krokom. Zrušenie by bolo dobrým krokom vtedy, keby sme ho nahradili iným legislatívnym predpisom. Rovnako sa neprihováram za jeho zrušenie,“ doplnil v súčasnosti nezávislý a bývalý poslanec KDH Andrej Ďurkovský. “Zrušením nič nezmeníme, a preto by bolo dobré vyčkať si do predloženia novej normy, ktorá stanoví jasné pravidlá. Čo vyriešime a získame tým, ak zrušíme tento zákon? Preto si myslím, že by bolo treba počkať a pripraviť novú legislatívu,“ doplnila poslankyňa za KDH Mária Sabolová.


KONŠTIAK: Som rozčarovaný z postoja niektorých koaličných poslancov

“Som rozčarovaný z postoja niektorých koaličných poslancov. Zrušenie tohto zákona sa dostalo do programového vyhlásenia vlády, a teraz sú proti svojmu programu. Je mi z toho smutno,“ reagoval pre agentúru SITA šéf Zväzu obchodu a cestovného ruchu SR Pavol Konštiak. Podľa neho pre nezrušenie zákona bude naďalej klesať predaj slovenských výrobkov. “Tento zákon spôsobil zníženie predajnosti slovenských výrobkov. Toto bude ďalší klinec do rakvy slovenskej prvovýroby,“ konštatoval Konštiak.

Podpredseda KDH a predseda poslaneckého klubu kresťanských demokratov Pavol Hrušovský mal už v piatok iniciovať rokovanie s ministrom hospodárstva Jurajom Miškovom o jeho návrhu zrušiť zákon . "Pri tak krehkej väčšine musíme brať do úvahy každý jeden názor poslanca. Boli to veľmi vážne a zásadné postoje, ktoré otvárajú priestor na ďalšie rokovanie. Vynútilo si to ďalšiu diskusiu s ministrom Miškovom. Pôjdem rokovať a podľa výsledku rokovania poviem aj moje stanovisko,“ povedal v piatok Hrušovský.


Podľa ministra Miškova zákon nemal v praxi žiaden efekt

"Tento zákon je čisté sociálne inžinierstvo. Tento zákon nemá žiadny efekt na zlepšenie vzťahov medzi odberateľmi a dodávateľmi. Tento zákon nezlepšil postavenie dodávateľov voči odberateľom, nijako neoslabil postavenie obchodných reťazcov, nezvýšil podiel slovenských výrobkov na pultoch reťazcov, nijako neprispel k lacnejším potravinám pre občanov. Tento zákon má jediný efekt, a to zhoršenie podnikateľského prostredia na Slovensku,“ uviedol v piatok počas rozpravy Miškov.

Vláda na návrh rezortu hospodárstva schválila zrušenie zákona o neprimeraných podmienkach v obchodných vzťahoch v januári tohto roka. Zákon, ktorý mal zabrániť obchodným reťazcom zneužívať svoje postavenie voči dodávateľom, schválil parlament ešte počas vládnutia Roberta Fica. Zrušením zákona by sa mali podľa ministerstva hospodárstva znížiť bariéry podnikania v oblasti dodávok tovaru, ktorými sú potraviny, čím sa zlepší podnikateľské prostredie a zníži regulačné zaťaženie.

Podnetom na vypracovanie zákona o neprimeraných podmienkach v obchodných vzťahoch boli podľa predchádzajúcej vlády predovšetkým pretrvávajúce problémy v obchodných záväzkových vzťahoch medzi prevádzkovateľmi obchodných reťazcov a ich dodávateľmi. Tí poukazovali na negatívne neprimerané obchodné praktiky prevádzkovateľov obchodných reťazcov pri uzatváraní zmlúv. Podľa nového vedenia rezortu hospodárstva však tento zákon neriešil problematiku neprimeraných podmienok v obchodných vzťahoch a nenaplnil cieľ, pre ktorý bol prijatý.

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Finančná podpora vo výške 1 milión eur pre Japonsko
<< predchádzajúci článok
Šefčovič v NR SR aj o novom systéme ekonomickej správy v EÚ