Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika

12. novembra 2013

Zákon o e-Governmente je predpokladom informatizácie spoločnosti



Od 1. novembra tohto roka nadobudol účinnosť zákon o e-Governmente. Tak legislatíva, ako aj odborníci v informačných technológiách ho považujú v procese informatizácii spoločnosti a zavádzanie ...



Zdieľať
Bratislava 12. novembra (TASR) - Od 1. novembra tohto roka nadobudol účinnosť zákon o e-Governmente. Tak legislatíva, ako aj odborníci v informačných technológiách ho považujú v procese informatizácii spoločnosti a zavádzanie e-governmentu za prelomový. Preto bol ústredným mottom na kongrese ITAPA, ktorý sa začal dnes v Bratislave a potrvá do stredy 13. novembra.


Od 60. rokov 20. storočia je zákon najvýznamnejším zásahom do výkonu verejnej moci. Zákon e-Government upravuje elektronickú podobu výkonu pôsobnosti orgánov verejnej moci. Znamená to, že kodifikuje elektronickú komunikáciu ako nosnú formu komunikácie občanov s verejnou mocou aj komunikáciu samotnej verejnej moci vzájomne. Prechodné obdobie je stanovené na tri roky.

Zákon o e-Governmente, ako zaznelo na kongrese, posúva Slovensko do ďalšieho tisícročia. Zahŕňa všetky uvedené právne predpisy a ustanovuje elektronickú alternatívu k "papierovému" spôsobu výkonu verejnej moci.

Táto progresívna legislatívna norma stanovuje, že do jedného roka od schválenia zákona budú mať všetky právnické a fyzické osoby elektronické schránky. Elektronická komunikácia prinesie nové otázky spojené s identifikáciou a autentifikáciou osôb a celým procesom autorizácie. Zaručená konverzia zabezpečuje prevod medzi listinnou a elektronickou formou dokumentov alebo rôznymi elektronickými formami.

Zákon definuje aj spôsob vykonania úhrady orgánu verejnej moci, vrátane inštitútu akreditovaného platcu. Jedným z pilierov zákona a následne výkonu verejnej moci sa stávajú referenčné registre. Na ich existencii a spolupráci spočíva kľúčový benefit e-Governmentu, populárne definovaný "jeden raz a dosť", čiže zdieľanie jeden raz zadaného údaju verejnými inštitúciami.

Ivan Ištvánffy, generálny riaditeľ Národnej agentúry pre sieťové a elektronické služby (NASES) povedal: "Dva hlavné predpoklady na to, aby mohla informatizácia na Slovensku mohla postupovať ďalej, aby sa čerpanie prostriedkov z OPIS-u zlepšilo a aby sa projekty mohli ukončiť, sú technický a legislatívny. Ide o prijatie zákona o e-Governmente a predovšetkým je to následné pripravenie portálu verejnej správy na integráciu všetkých služieb. Jedno s druhým súvisí, samozrejme prijatie zákona má obrovské konzekvencie na dotiahnutie UPVS do takého technického riešenia, aby reflektovalo na všetky veci dané zákonom."

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Tymošenková obvinila Janukovyča z marenia nádejí na dohodu s EÚ
<< predchádzajúci článok
P. Kažimír nevylučuje, že sa budú ešte robiť zmeny v návrhu rozpočtu