Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

06. novembra 2017

Základná umelecká škola v Humennom oslavuje 60 rokov svojho vzniku



Základná umelecká škola v Humennom oslavuje v tomto roku 60. výročie svojho vzniku. Kedysi ju navštevovali aj Peter Breiner či súrodenci Marián a Ľubica Čekovskí, ale aj ďalšie významné osobnosti, ktoré šíria umenie nielen na ...



Zdieľať
Základná umelecká škola v Humennom oslavuje v tomto roku 60. výročie svojho vzniku. Kedysi ju navštevovali aj Peter Breiner či súrodenci Marián a Ľubica Čekovskí, ale aj ďalšie významné osobnosti, ktoré šíria umenie nielen na Slovensku, ale aj v zahraničí. Zaujímavosťou je, že prvý menovaný oslávil v tomto roku rovnaké životné jubileum ako škola. Na snímke členovia akordeónového orchestra. 6. november 2017, Humenné. Foto: TASR - Michaela Zdražilová
Humenné 6. novembra (TASR) – Základná umelecká škola v Humennom oslavuje v tomto roku 60. výročie svojho vzniku. Kedysi ju navštevovali aj Peter Breiner či súrodenci Marián a Ľubica Čekovskí, ale aj ďalšie významné osobnosti, ktoré šíria umenie nielen na Slovensku, ale aj v zahraničí. Zaujímavosťou je, že prvý menovaný oslávil v tomto roku rovnaké životné jubileum ako škola.


Vyučovanie vypĺňa voľný čas detí v popoludňajších hodinách. Žiaci si však podľa slov zástupkyne poverenej riaditeľky školy Daniely Polovkovej často neuvedomujú, čo im toto vzdelanie môže dať. "Potom v dospelosti však vedia ohodnotiť jeho prínos. Už k nám totiž prichádzajú moji bývalí žiaci so svojimi deťmi, aj takí, ktorí neukončili štúdium, lebo pochopili, o čom to je," uviedla pre TASR. V škole už pritom pôsobí 30 rokov.

Podľa jej ďalších slov sa počas šiestich dekád existencie školy veľa zmenilo. "V rokoch, kedy som bola ja žiačkou, bol trochu iný prístup zo strany nás, záujemcov o umelecké štúdium. Mali sme viac snaživosti, chceli sme veľa vedieť, zúčastňovať sa na rôznych súťažiach, čo bola pre nás veľká motivácia," zaspomínala Polovková s tým, že v súčasnosti tá dravosť u detí ustupuje.

Tvrdí, že žiaden nástroj nie je náročný. "Dieťa k nám príde práve preto, aby sa naučilo hrať na akomkoľvek hudobnom nástroji," vysvetlila s tým, že talent je len jedno malé percento z toho, čo dieťa do svojho vienka dostane. Musí ho rozvíjať, venovať mu pozornosť a dôležitá je aj práca učiteľa.



Poznamenala však, že počas svojich školských rokov i pedagogickej praxe sa stretla s rôznymi hudobnými obdobiami. "Počas môjho štúdia to bol klavír. Vtedy ten záujem o štúdium prevyšoval možnosti prijatia. Mali sme obdobie gitaristov, kedy každé druhé dieťa, ktoré k nám prišlo, chcelo hrať práve na tento hudobný nástroj, ale aj akordeónistov. V súčasnosti z tých mimohudobných odborov kulminuje tanec," priblížila.

Na škole sa hneď od jej založenia venovala tiež veľká pozornosť kolektívnej práci žiakov. Už v roku 1959 bol založený prvý akordeónový súbor, ktorý funguje dodnes. "Neskôr pribudol spevácky, sláčikový, gitarový či ľudový tanečný súbor, ktorý doplnila hudba, ale aj súbor zobcových fláut," vymenovala. Polovková tvrdí, že je to pre žiakov veľká motivácia. "V kolektíve sa deti učia vnímať jeden druhého, tiež dať priestor ostatným," doplnila.

Za veľké pozitívum považuje tiež družobné partnerstvá v Česku, Poľsku, Maďarsku a Holandsku. "Sú významné nielen pre žiakov, ale aj pre pedagogický zbor, keďže si v rámci nich vymieňajú notový materiál, názory, metódy či formy práce," uzavrela.

Základná umelecká škola v Humennom oslavuje v tomto roku 60. výročie svojho vzniku. Kedysi ju navštevovali aj Peter Breiner či súrodenci Marián a Ľubica Čekovskí, ale aj ďalšie významné osobnosti, ktoré šíria umenie nielen na Slovensku, ale aj v zahraničí. Zaujímavosťou je, že prvý menovaný oslávil v tomto roku rovnaké životné jubileum ako škola. Na snímke žiak hudobného odboru. 6. november 2017, Humenné. Foto: TASR - Michaela Zdražilová


Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Pri záplavách v Malajzii zahynulo 7 ľudí, desaťtisíce evakuovali
<< predchádzajúci článok
Tatry sú bez výrazného lavínového nebezpečenstva