Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Gala

15. júla 2012

Zakladateľ impéria, nesmrteľný módny mág - Gianni Versace



Módny návrhár Gianni Versace zomrel pred 15 rokmi v americkom Miami.



Zdieľať
Gianni Versace Gianni Versace bol uznávaným módnym návrhárom a tvorcom divadelných kostýmov. Odborníci ho dodnes označujú za jedného z najtalentovanejších návrhárov 20. storočia. Priatelil sa s mnohými známymi osobnosťami a často ho označovali aj za rock 'n' rollového návrhára, pretože medzi jeho klientov patrili napríklad Phil Collins, Bruce Springsteen, George Michael, Eric Clapton, Elton John a Michael Jackson. Šil aj pre princeznú Dianu a monackú princeznú Caroline. Jeho tvorbu ovplyvnil Andy Warhol, moderné abstraktné umenie, ale tiež staroveký Rím a Grécko. Počas svojej kariéry získal viacero ocenení, vrátane štyroch L'Occhio d'Oro a jedného American Fashion Oscar z roku 1993.

Expertka na módne trendy Catherine Moellering na jeho adresu povedala: "Keď Armani oblieka manželku, Gianni oblieka milenku." Iní dizajnéri majú podľa nej pocit, že by mali svoju tvorbu zjemniť, keď sa presúvajú z javiska do skutočného života, Gianni Versace to však nikdy nerobil. "Podľa neho sú ženy hviezdy bez ohľadu na to, či práve vystupujú v La Scale alebo organizujú domácu kokteilovú párty," dodala.
 

Giovanni "Gianni" Versace sa narodil 2. decembra 1946 v talianskom meste Reggio Calabria, kde žil spolu s rodičmi a súrodencami Santom a Donatellou. Gianni s módou doslova vyrastal, pretože jeho mama Francesca bola krajčírka. Svojmu neskoršiemu "remeslu" sa tak začal učiť vo veľmi mladom veku, keď matke pomáhal hľadať vzácne kamene a zlaté stužky, ktorými ozdobovala šaty. Prvé šaty vraj navrhol už ako deväťročný.
 

V roku 1972 odišiel do Milána, kde najprv pracoval pre rôzne módne domy a v roku 1978 predstavil svoju prvú vlastnú kolekciu pre ženy. Mužská kolekcia nasledovala v septembri toho istého roku. V tom istom roku otvoril na milánskej Via della Spiga aj svoj prvý butik.
 

V roku 1982 Versace odštartoval novú kapitolu svojej kariéry, keď začal pracovať na kostýmoch pre divadlo, operu a balet. V tom čase sa pustil aj do úzkej spolupráce s choreografom Mauricom Béjartom. Zároveň začal pracovať aj na módnych doplnkoch, šperkoch, nábytku a porceláne. Koncom osemdesiatych rokov ho angažovali ako kostýmového dizajnéra televízneho seriálu Miami Vice (1984 - 1990).


 

V roku 1989 otvoril Atelier Versace, ktorý sa špecializuje na haute couture. Neskôr predstavil líniu Versus pre mladých, ktorú dostala na starosť jeho sestra Donatella. Nasledovali Classic V2 a Signature.
 

V roku 1992 sa Gianni Versace presťahoval do floridského Miami Beach, kde si kúpil na Ocean Drive dom, predtým známy ako Amsterdamský palác. Keď sa mu podarilo získať povolenie na demoláciu hotela Revere v susedstve, pridal k domu dvojposchodovú prístavbu a neskôr ho premenoval na Casa Casuarina.
 

V roku 1994 isté londýnske noviny obvinili Versaceho, že jeho módne impérium financuje mafia. Súd návrhárovi priznal odškodné 150-tisíc dolárov a museli sa mu tiež verejne ospravedlniť.
 

Versace sám seba považoval skôr za krajčíra, ako za dizajnéra. Vedel, ako šaty, ktoré navrhol, vystrihnúť a ušiť. Pánsku kolekciu dokonca sám skúšal. Dámsku zase "testovala" Donatella. Versaceho predstava mladej, agresívnej a vzrušujúcej ženy je dodnes veľmi dobre známa. Pre ženy robil rád sexy oblečenie - priliehavé nohavice s nízkym pásom alebo sukne s vysokými rozparkami. Medzi prvými sa vrátil k jednodielnym obtiahnutým overalom a korzetom, svetu tiež vrátil minisukne a ženy obliekol do úzkych legín.
 

Za necelých desať rokov dokázal vybudovať impérium, ktorého hodnota dosahovala takmer miliardu dolárov. V úlohách jeho modelov, či už na móle alebo v printových reklamách, sa často predstavovali celebrity. Neobchádzal, samozrejme, ani najvýznamnejšie svetové topmodelky. Bol jedným z prvých talianskych dizajnérov, ktorí si na fotenie kampaní najímali fotografov svetovej extratriedy, napríklad Richarda Avedona. Z jeho dielne pochádzali aj kostýmy vo filmoch ako Sudca Dredd (1995) alebo Showgirls (1995). Osobne sa objavil napríklad v dokumente Roberta Leacocka Catwalk (1996).
 

Jeho smrť prišla nečakane a šokovala celý svet. Keď sa Versace 15. júla 1997 vracal z pravidelnej rannej prechádzky po Ocean Drive, priamo pred jeho miamskou rezidenciou ho zastrelil Andrew Cunanan, ktorý krátko po čine spáchal samovraždu.
 

Vo svojej poslednej vôli Gianni Versace odkázal 50 percent svojho módneho impéria neteri Allegre Versace - Donatellinej dcére. Jej mladší brat Daniel dostal vzácnu umeleckú kolekciu. Dedičstvo v hodnote vyše pol miliardy dolárov získala Allegra v roku 2004, keď oslávila osemnáste narodeniny.
 

V septembri 1997 sa výkonnými riaditeľmi spoločnosti stali Gianniho brat Santo Versace a Jorge Saud. Za hlavnú dizajnérku módneho domu Versace vyhlásili Donatellu. Jej prvá kolekcia sa stretla s úspechom medzi módnymi kritikmi i klientmi.
 

Svojho partnera, modela Antonia D'Amica stretol Gianni v roku 1982. Ich vzťah trval 15 rokov až do jeho násilnej smrti. V jednom z neskorších rozhovorov D'Amico povedal, že ich zoznámil spoločný priateľ na premiére baletu Josephslegende v La Scale. Gianni vtedy po prvý raz navrhoval divadelné kostýmy a o dvanásť rokov mladšieho Antonia najprv zaujal len svojou prácou. "Nebolo to ako oheň. Boli sme priateľmi a náš vzťah sa pomaly prehlboval," prezradil. Versace mu vo svojej poslednej vôli odkázal doživotnú rentu vo výške 50 miliónov lír mesačne, čo v tom čase zodpovedalo zhruba 26-tisíc dolárom, a právo žiť v ktoromkoľvek z jeho domov v Taliansku a USA. Vďaka zásahu rodiny však získal len časť z týchto výhod. V súčasnosti má D'Amico vlastnú módnu spoločnosť.

Spracované podľa: www.versace.com, www.fashion-forum.org, en.wikipedia.org, home.nyc.rr.com, www.fashionmodeldirectory.com a www.biography.com.

(SITA)


   Tlač    Pošli

   

Súvisiace články:


 Legendárny Steven Spielberg oslavuje 65. narodeniny (18. 12. 2011)
 PROFIL: Vdýchol život Stredozemi - Peter Jackson (30. 10. 2011)
 Navždy zmenil svet - Bruce Lee (26. 11. 2010)
 Vizionár a trochu blázon - Terry Gilliam (22. 11. 2010)
 Herectvo je trápenie, ktoré má rada - Anna Šišková (29. 6. 2010)
 Hudobná legenda 20. storočia - Dežo Ursiny (2. 5. 2010)
 PROFIL: Hviezda kriminálnych drám, zloduch i hrdina - Al Pacino (24. 4. 2010)
 Video: Vizionár filmovej animácie - Jan Švankmajer (3. 9. 2009)
 PROFIL: Muž, ktorý žije svoj Osobný príbeh - Paulo Coelho (21. 8. 2009)
 Do divadla ho pritiahli ženské prsia - Ady Hajdu (4. 8. 2009)



nasledujúci článok >>
Už len päť dní do atmosférického festivalu Open Jazz Fest
<< predchádzajúci článok
Pre drogy som premrhal veľkú časť života, priznal Elton John