Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

30. decembra 2009

Zajtra uplynie Medveďov termín emisnej zmluvy



Zástupcovia Ministerstva životného prostredia SR majú ešte do štvrtka čas, aby sa stretli s konateľkou firmy Interblue Group Janou Lütken a dohodli sa na podmienkach ukončenia zmluvy o predaji ...



Zdieľať
BRATISLAVA 30. decembra (WEBNOVINY) - Zástupcovia Ministerstva životného prostredia SR majú ešte do štvrtka čas, aby sa stretli s konateľkou firmy Interblue Group Janou Lütken a dohodli sa na podmienkach ukončenia zmluvy o predaji voľných emisných kvót. Termín avizoval začiatkom decembra na tlačovej besede rezortu minister životného prostredia Jozef Medveď. Či sa niečo udeje, nie je jasné ani z vyjadrenia rezortu. "Ministerstvo životného prostredia SR robí všetko pre to, aby sa situácia vyriešila optimálne, konáme v súlade s platnou zmluvou a s legislatívou SR, bližšie informácie nebudeme zverejňovať," uviedla dnes pre SITA hovorkyňa ministerstva Jana Kaplanová.


Podľa medializovaných informácií konateľka firmy Interblue Group Jana Lütken navrhovala zástupcom ministerstva stretnutie vo Švajčiarsku. Pre Hospodárske noviny povedal štátny tajomník envirorezortu Miloslav Šebek, ktorý je poverený rokovať s Interblue Group, že sú ochotní stretnúť sa len na pôde ministerstva životného prostredia alebo veľvyslanectva.

Firma Interblue Group, ktorá má sídlo v USA, odkúpila od Slovenska 15 miliónov ton voľných emisných kvót za 75,75 milióna eur. Zazmluvnených bolo dohromady 50 miliónov ton. Zvyšných 35 miliónov ton ešte nebolo predaných. Opozícia vláde vyčíta, že voľné emisné kvóty predala v porovnaní s okolitými štátmi pod cenu, len za 5,05 eura za tonu, čím malo Slovensko prísť minimálne o 66 miliónov

Kauzu okolo nevýhodnej zmluvy prehĺbil fakt, že Interblue nevyplatila doplatok 15 miliónov eur, na ktorom sa dohodla s ministerstvom po predaji prvých 15 miliónov ton voľných emisných kvót. Podmienkou na vyplatenie doplatku malo byť predloženie tzv. zelenej investičnej schémy (GIS) a doplatok mal byť použitý na projekty, ktoré znižujú produkciu emisií skleníkových plynov. Slovenská vláda sa v rámci zelených projektov zamerala na zatepľovanie budov. Interblue s tým však nesúhlasila. Podľa nej prezentované projekty na zatepľovacie programy nie sú presne definované a slovenská strana nekvantifikovala ani úsporu emisií skleníkových plynov. Doplatok, ktorý malo mať Slovensko na účte už začiatkom decembra, Interblue nevyplatila. Minister Medveď na decembrovej tlačovej besede pripustil, že ak to bude potrebné, rezort podá v tejto veci na firmu žalobu.

Predaj voľných emisných kvót má už aj trestnoprávnu rovinu. Polícia v druhej polovici decembra začala trestné stíhanie pre trestný čin porušovania povinnosti pri správe cudzieho majetku a za obzvlášť závažný zločin zneužívania právomoci verejného činiteľa. Polícia tvrdí, že neznámy zástupca envirorezortu si nesplnil povinnosti, ktoré mal, čím poškodil štátny rozpočet. Doteraz v prípade nebol nikto obvinený.

Kauza poznačila aj slovenskú politickú scénu. Dvaja ministri životného prostredia, ktorých nominovala koaličná SNS, prišli o kreslo. Prvým bol Ján Chrbet, ktorý s Interblue podpísal zmluvu a druhým Viliam Turský, ktorý ju nedokázal zrušiť. Obaja tvrdili, že Slovensko emisie predalo najvýhodnejšie. Po odvolaní Turského premiér Robert Fico porušil koaličnú zmluvu a rezort životného prostredia odobral SNS. Za dočasného šéfa dosadil koncom augusta vicepremiéra Dušana Čaploviča. Ten začiatkom septembra vypovedal opčnú zmluvu s firmou Interblue Group. Čaploviča po dvoch mesiacoch úradovania v envirorezorte nahradil nominat Smeru-SD Jozef Medveď.

SITA

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
RAKÚSKO: Zatkli dodávateľa chemických zbraní Iránu
<< predchádzajúci článok
PALKO: Dostávame sa do krízy nielen ekonomickej