Zahraničný výbor podporil vstup Albánska a Chorvátska do NATO
BRATISLAVA 20. októbra (WEBNOVINY) – Zahraničný výbor parlamentu dnes jednohlasne a bez diskusie súhlasil so vstupom Albánska a Chorvátska do Severoatlantickej aliancie (NATO). Ako gestorský výbor odporučil Národnej rade SR, aby ...
BRATISLAVA 20. októbra (WEBNOVINY) – Zahraničný výbor parlamentu dnes jednohlasne a bez diskusie súhlasil so vstupom Albánska a Chorvátska do Severoatlantickej aliancie (NATO). Ako gestorský výbor odporučil Národnej rade SR, aby protokoly o pristúpení oboch krajín do NATO na najbližšej schôdzi schválila. Po následnom podpísaní prezidentom budú protokoly uložené u americkej vlády, kópie dostanú všetky členské štáty. Albánsko a Chorvátsko vstúpia do NATO po uložení ratifikačných listín všetkých členov aliancie.
Minister obrany Jaroslav Baška vstup Albánska a Chorvátska do NATO víta, vidí v tom posilnenie bezpečnosti Európy. "Je to veľmi veľký krok dopredu, aby boli bezpečné, aby sa naozaj na tom západnom Balkáne konečne to ustabilizovalo... Teraz záleží na členských krajinách, ako veľmi rýchlo ratifikujú tieto zmluvy, aby boli plnohodnotnými členmi. Dúfam, že niekedy začiatkom alebo v prvej polovici budúceho roka by sa mohol celý ten ratifikačný proces dokončiť," povedal Baška pre SITA po tom, ako protokoly 17. septembra schválila vláda.
O pozvaní Albánska a Chorvátska rozhodli najvyšší predstavitelia krajín NATO 3. apríla v Bukurešti. V apríli a máji boli prístupové rozhovory o politických, vojenských, bezpečnostných a právnych záväzkov, vyplývajúcich z členstva v NATO. Po ich ukončení pripravilo NATO pre každú z pozvaných krajín protokol o pristúpení k Severoatlantickej zmluve. Predstavitelia 26 spojeneckých krajín podpísali protokoly 9. júla v Bruseli, čím sa začal proces ich ratifikácie v jednotlivých členských krajinách NATO.
Zahraničný výbor NR SR dnes rovnako bez diskusie hlasmi všetkých prítomných podporil zmluvu o predchádzaní trestnej činnosti so Spojenými štátmi. Štátny tajomník ministerstva vnútra Vladimír Čečot ubezpečil, že výmena biometrických údajov nedovoľuje ich zneužitie. Je to jedna zo zmlúv, nevyhnutných na zrušenie vízovej povinnosti. Gestorským výborom je branno-bezpečnostný.
SITA