Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

11. decembra 2013

Zahraničná politika EÚ by mala dôrazne presadzovať témy ľudských práv



Európska únia by mala presadzovať témy ľudských práv a demokracie vo všetkých aspektoch svojich vzťahov so zahraničnými partnermi.



Zdieľať
Brusel/Štrasburg 11. decembra (TASR) - Európska únia by mala presadzovať témy ľudských práv a demokracie vo všetkých aspektoch svojich vzťahov so zahraničnými partnermi.

Eduard Kukan Foto: TASR

Uviedol to počas plenárneho zasadnutia Európskeho parlamentu (EP) v Štrasburgu slovenský europoslanec Eduard Kukan (SDKÚ), autor výročnej správy o ľudských právach vo svete za rok 2012.

Europarlament na dnešnom zasadnutí schválil nelegislatívne uznesenie o výročnej správe o ľudských právach vo svete.

"Dnes sme prijali opatrenia, ktoré pomôžu presadzovaniu ľudských práv a demokracie u našich európskych susedov, ale aj mimo Európy. Protesty na Ukrajine aj arabská jar nám pripomenuli, že ľudia sa nezmieria s obmedzovaním ľudských práv a chcú rozhodovať o smerovaní svojich krajín. A čakajú, že Európska únia ich v tom podporí," uviedol Kukan počas predstavenia svojej správy v pléne EP.

Podľa europoslancov by EÚ mala uplatňovať efektívnu politiku sankcií voči všetkým režimom, ktoré voči civilným obyvateľom uplatňujú represívne metódy. EÚ by mala aj naďalej aktívne podporovať obhajcov ľudských práv a rozšíriť svoju ochranu aj na informátorov a investigatívnych novinárov, uvádza sa v uznesení.

Dokument poukazuje na zhoršenie situácie v oblasti ľudských práv a základných slobôd vo väčšine krajín, ktoré susedia s EÚ.

Poslanci tiež v uznesení pripomenuli, že európske spoločnosti by mali zabezpečiť, aby sa v rámci ich činností dodržiavali normy v oblasti ľudských práv, a to aj v prípade, že pôsobia mimo územia EÚ.

Boris Zala Foto: TASR/Martin Baumann
Vo vystúpení k téme ľudských práv vystúpil aj slovenský europoslanec Boris Zala (Smer-SD), ktorý upozornil, že Európsky parlament je najvážnejším bojovníkom za ľudské práva. "Všade na svete, v Afrike aj v USA, kde protestujeme proti trestu smrti. Kritické stanoviská často poslanci namieria aj do vlastných radov," uviedol Zala.

Eduard Kukan bol aj spravodajcom k téme nástroje susedskej politiky EÚ. Zdôraznil pritom, že únia by vďaka novým nástrojom zahraničnej politiky mala rýchlejšie reagovať na zmeny v jej susedstve.

"Sme pripravení poskytnúť väčšiu finančnú podporu krajinám napredujúcim v demokratických reformách, ale očakávame od nich tiež väčší rešpekt k týmto hodnotám," uviedol Kukan.

Poslanci EP dnes schválili šesť predložených legislatívnych aktov, podľa ktorých by zahraničná politika EÚ mala byť v rokoch 2014-2020 efektívnejšia a podliehať väčšej demokratickej kontrole. Nové pravidlá, na ktorých sa poslanci predbežne dohodli s členskými štátmi, upravujú financovanie predvstupovej pomoci a nástrojov podporujúcich európske susedstvo a partnerstvo, stabilitu a mier, demokraciu, ľudské práva a rozvojovú spoluprácu v celkovom objeme 51 miliárd eur.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Radikálni bojovníci zaútočili na Adru, zahynuli desiatky civilistov
<< predchádzajúci článok
Budapeštianske vianočné trhy potrvajú až do 31. decembra