Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Kultúra

11. januára 2006

Záhada Mozartovej lebky vyriešená?



Zdá sa, že odborníci konečne rozlúštili otázku, či zachovaná lebka skutočne patrila slávnemu skladateľovi, alebo ide o podvrh.



Zdieľať
Zatiaľ všetko nasvedčuje tomu, že jej pravosť vedci potvrdili. Tak o tom aspoň špekulujú rakúske médiá. Tlačovej agentúre APA sa už podarilo vyspovedať jedného zo zainteresovaných vedcov. „Kým predchádzajúce testy inými metódami neviedli k jednoznačným záverom, na báze DNA sa nám teraz podarilo dosiahnuť jednoznačný výsledok,“ vyhlásil profesor Walther Parson. „Renomované laboratórium americkej armády potvrdilo tento výsledok na sto percent,“ dodal.

Viac než storočie dohadov, či ide skutočne o pozostatok slávneho skladateľa, malo ukončiť porovnanie DNA lebky s DNA pozostatkov Mozartových príbuzných ženského pohlavia. Tie bádatelia získali pri otvorení rodinnej hrobky Mozartovcov v roku 2004, keď získali vzorku Mozartovej babičky a netere. Vedci  hľadali genetický materiál ženských príbuzných skladateľa kvôli mitochondriálnej DNA. Tá na rozdiel od iných častí DNA nepodieha mutáciám, a rodová príbuznosť sa preto podľa nej spoľahlivo zisťuje. Lebka, ktorá bola testovaná, nie je jediná, o ktorej sa tvrdilo, že patrila Mozartovi. Skladateľ totiž zomrel 5. decembra 1791 vo Viedni údajne v naprostej chudobe a bol pochovaný v neoznačenom hromadnom hrobe na cintoríne svätého Marka spolu s chudákmi a tulákmi. Podľa legendy tamojší hrobár si zapamätal, kam Mozartovo telo uložil, neskôr hrob znovu otvoril a vybral skladateľovu lebku. Tá je od roku 1902 vo vlastníctve salzburského múzea Mozarteum.
Táto historka má veľa odporcov. Odmieta ju napríklad renomovaný súdny patológ Herbert Ullrich, ktorý sa špecializuje na skúmanie kostier slávnych rakúskych a nemeckých rodákov. Už niekoľko rokov vyhlasuje, že údajná Mozartova lebka je podvrh, pretože v skutočnosti vôbec nejde o lebku muža, ale ženy. Spor chce vyriešiť práve stanica ORF, ktorá celý výskum financovala.
Tajomstvo Mozartovej lebky nie je jedinou záhadou, ktorá hudobného génia obklopuje. Dodnes sa vedú špekulácie o skladateľovej smrti. Mozart zomrel ako 35-ročný a na sklonku života tvrdil, že sa ho niekto snaží otráviť. Niektorí historici neskôr označili za Mozartovho vraha jeho konkurenta Antonia Salieriho alebo murára. Iní veria, že Mozart zomrel na mor.

(Lidové noviny, vs, foto internet)


   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Milujem ženatého muža
<< predchádzajúci článok
Štúr nie je „akčný“,ale stále aktuálny hrdina