Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika

30. júna 2015

Začína sa žatva, úroda nedosiahne rekordy z minulého roka



Na snímke žatevné práce firmy Agroprodukt s.r.o Nový Ruskov pri Trebišove. Firma dnes začala žatvu ozimného jačmeňa. Nový Ruskov 27. júna 2015



Zdieľať
Na snímke žatevné práce firmy Agroprodukt s.r.o Nový Ruskov pri Trebišove. Firma dnes začala žatvu ozimného jačmeňa. Nový Ruskov 27. júna 2015 Foto: TASR/Roman Hanc


Bratislava 30. júna (TASR) - Poľnohospodári začali v týchto dňoch žatevné práce. Podľa Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory (SPPK) a odhadov, ktoré vypracoval Výskumný ústav pôdoznalectva a ochrany pôdy v Bratislave, sa očakáva nižšia úroda obilnín a repky ako v minulom roku, informovala hovorkyňa SPPK Jana Holéciová.

"Celkovo predpokladáme výrazný pokles úrody pšenice ozimnej, jačmeňa jarného aj repky olejnej ozimnej, v porovnaní s úrodami dosiahnutými v poľnohospodárskej sezóne 2013/2014. Musíme však zdôrazniť, že predchádzajúca poľnohospodárska sezóna patrila z hľadiska dosiahnutých úrod k nadpriemerným, dokonca pri viacerých plodinách boli zaznamenané rekordné hodnoty," podčiarkla.

Táto poľnohospodárska sezóna sa podľa nej pri porovnaní aktuálnych odhadov úrod s päťročnými priemernými úrodami javí pri pšenici ozimnej a jačmeni jarnom ako mierne podpriemerná, pri repke olejnej ozimnej ako podpriemerná. "Prezentované hodnoty očakávaných úrod však nie sú definitívne, budú sa meniť vplyvom počasia, najmä zrážok v jednotlivých regiónoch," upozornila.

Informovala, že priemerná úroda ozimnej pšenice by mala dosiahnuť úroveň 4,30 tony (t) z hektára (ha), čo by vzhľadom na minuloročnú poľnohospodársku sezónu na úrovni 5,51 t/ha znamenalo medziročný pokles o 22 %, v porovnaní s päťročnou priemernou úrodou 4,30 t/ha by úroda dosiahla priemernú výšku. "Čo sa týka regionálnych rozdielov, najvyššie priemerné úrody očakávame v rámci Nitrianskeho kraja, naopak najnižšie úrody by mali byť zaznamenané v Prešovskom a Banskobystrickom kraji," podotkla.

Priemerná úroda jarného jačmeňa by mala podľa hovorkyne SPPK dosiahnuť úroveň 3,7 t/ha, čo by vzhľadom na minuloročnú poľnohospodársku sezónu 4,78 t/ha znamenalo medziročný pokles o 23,4 %, v porovnaní s päťročnou priemernou úrodou 3,72 t/ha by úroda poklesla o 1,6 %. "Najvyššie úrody očakávame v Nitrianskom kraji, naopak najnižšie v Banskobystrickom a Bratislavskom kraji," informovala.

Priemerná úroda repky olejnej ozimnej by mala podľa jej informácií dosiahnuť úroveň 2,5 t/ha, čo by vzhľadom na vlaňajšiu úrodu 3,61 t/ha znamenalo medziročný pokles o 31,9 %, v porovnaní s päťročnou priemernou úrodou 2,55 t/ha by úroda poklesla o 3,5 %. "Najnižšia úroda by mala byť dosiahnutá v Bratislavskom a Banskobystrickom kraji, naopak, najvyššie úrody očakávame v Žilinskom kraji," konštatovala.

Hlavným dôvodom slabších úrod je podľa Holéciovej chýbajúca vlaha počas jari pri vzchádzajúcich porastoch. Pokračujúce sucho pribrzdili zrážky aspoň v druhej polovici mája. "Medzi prvé regióny, v ktorých sa začala žatva už počas uplynulého víkendu, patria tradične južné oblasti Slovenska. Ozimný jačmeň už kosia napríklad poľnohospodári v oblasti Nových Zámkov, Lučenca, Michaloviec alebo Košíc. So žatvou chcú do konca tohto týždňa začať aj v regióne Levíc, Nitry, Komárna alebo Rimavskej Soboty," doplnila.

Kvalita obilia sa z celoslovenského pohľadu zatiaľ podľa SPPK odhaduje ťažko. Na jej výslednú podobu, teda množstvo bielkoviny lepku, bude mať vplyv počasie počas najbližších týždňov, keď budú poľnohospodári žať úrodu. "Podľa informácií z 13 regiónov, ktoré 29. júna zisťovala SPPK, odhaduje väčšina poľnohospodárov dobrú kvalitu obilia pestovaného na potravinárske účely. Nesmie však prísť dlhotrvajúci dážď, ktorý by kvalitu obilnín ohrozil," dodala hovorkyňa SPPK.



Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Slovensko odsudzuje atentát na egyptského generálneho prokurátora
<< predchádzajúci článok
Cyklisti výnimku na alkohol nedostanú, ostáva nulová tolerancia