Termín odštartovania justičnej a policajnej misie EÚ v Kosove (EULEX) zatiaľ nie je istý, keďže OSN, ktorá územie spravuje od roku 1999, zatiaľ presun niektorých právomocí na EULEX nepripravuje. Tri ...
BRUSEL 16. mája (WEBNOVINY) - Termín odštartovania justičnej a policajnej misie EÚ v Kosove (EULEX) zatiaľ nie je istý, keďže OSN, ktorá územie spravuje od roku 1999, zatiaľ presun niektorých právomocí na EULEX nepripravuje. Tri mesiace po vyhlásení nezávislosti Kosova prišlo do krajiny len 220 z plánovaných 1900 pracovníkov misie EÚ, ktorá má za úlohu pomáhať a dohliadať na činnosť kosovských policajtov, sudcov a colníkov. Misia mala začať naplno pracovať do štyroch mesiacov. Šéf misie OSN v Kosove Joachim Rücker pre BBC nedávno povedal, že podoba spolupráce s misiou EÚ ešte stále nie je dohodnutá. Aj šéf EULEX-u Yves de Kermabon potvrdil, že príprava misie EÚ nepokročila, pretože nemá vymedzený jasný politický rámec. "Misia čaká na rozhodnutie OSN," povedal v piatok pre AFP.
Podľa plánu, ktorý však v Bezpečnostnej rade OSN zablokovalo Rusko, má OSN odovzdať právomoci kosovským úradom 15. júna, s tým, že bezpečnosť zostane v rukách NATO a polícia a justícia prejdú pod kontrolu misie EÚ. OSN ale zatiaľ svoj odchod z Kosova nepripravuje pre odpor Srbska a Ruska, ktoré nezávislosť tejto bývalej srbskej provincie neuznávajú. Tvrdia, že európska civilná prítomnosť v Kosove je ilegálna z pohľadu medzinárodného práva a porušuje rezolúciu 1244, ktorá dala Kosovo pod správu misie OSN (UNMIK). O misii EÚ teda môže podľa Moskvy rozhodnúť len ďalšia rezolúcia BR OSN, ktorej prijatie však blokuje.
EÚ naopak tvrdí, že situácia sa vyhlásením nezávislosti Kosova zmenila. Platnosť rezolúcie 1244 a pozvanie od kosovskej vlády považuje únia za dostatočné pre zdôvodnenie svojej prítomnosti. "Pokiaľ je v platnosti rezolúcia 1244, OSN bude niesť za Kosovo zodpovednosť a konkrétna podoba misie EÚ sa musí dohodnúť na jej pôde," vyjadril sa Rücker.
Analytici dúfajú, že nedávne víťazstvo Demokratickej strany umierneného srbského prezidenta Borisa Tadiča pomôže vyriešiť súčasnú situáciu. Ak by boli Srbi ochotní spolupracovať s misiou EÚ, Rusko by muselo tiež ustúpiť. Jedným z riešení by bolo, aby EULEX nebola prítomná v severnej, srbskej časti Kosova, ktorá by zostala pod správou OSN. Zloženie srbskej vlády však zatiaľ stále nie je jasné.
SITA/AFP