Záchranári vo Vysokých Tatrách cvičili evakuáciu z lanovky
VYSOKÉ TATRY 25. novembra (WEBNOVINY) – Prvé spoločné cvičenie pri evakuácii osôb z lanoviek dnes absolvovali záchranári Horskej záchrannej služby (HZS) Vysoké Tatry spolu s hasičmi z Hasičského a záchranného zboru v Poprade na ...
VYSOKÉ TATRY 25. novembra (WEBNOVINY) – Prvé spoločné cvičenie pri evakuácii osôb z lanoviek dnes absolvovali záchranári Horskej záchrannej služby (HZS) Vysoké Tatry spolu s hasičmi z Hasičského a záchranného zboru v Poprade na kabínkovej lanovke v Tatranskej Lomnici. „S hasičmi je to prvé cvičenie, keďže aj oni sú zložka Integrovaného záchranného systému a aj oni sú nasadzovaní v prvom slede pri takýchto akciách,“ povedal pre médiá náčelník HZS Vysoké Tatry Martin Kulanga. Najväčším nepriateľom pri takýchto záchranných akciách v reálnom živote je podľa náčelníka HZS najmä počasie. Poruchy lanoviek sa stávajú vo väčšine prípadov pri zlom počasí a v silnom vetre.
Ľuďom, ktorí uviaznu v lanovke, odporúča Kulanga najmä zachovať pokoj a nepodliehať panike. Takéto záchranné akcie sú náročné na čas, takže ľudia by mali byť trpezliví, kým príde záchrana. Podľa záchranára HZS Eduarda Liptáka pri takýchto záchranných akciách je veľmi dôležité upokojiť ľudí uviaznutých v lanovke. Záchranár hneď po príchode k uviaznutým musí s nimi nadviazať kontakt a neustále musí s nimi komunikovať, aby zostali pokojní. Pri každej záchrannej akcii však musí záchranár dbať najskôr na svoju bezpečnosť a potom aj na bezpečnosť zachraňovaných. Veľmi dôležité je dvojité istenie, keďže záchrana na horských dopravných zariadeniach sa vykonáva aj viac ako desať metrov nad zemou.
Aj keď popradskí hasiči majú skúsenosti s lanovou technikou, záchrannú akciu na lanovke si vyskúšali po prvýkrát. Hasiči si dnes prakticky vyskúšali evakuáciu osôb z lanovky za asistencie horských záchranárov. Spoluprácu s horskou službou počas dnešného cvičenia hodnotí Marián Lopúch z HaZZ v Poprade ako veľmi dobrú. Lopúch nevylúčil, že v budúcnosti by mohla vzniknúť spoločná jednotka zložená z popradských hasičov a horských záchranárov z Vysokých Tatier, ktorá by dokázala zasahovať v horskom teréne.
Súčasná kabínková lanovka z Tatranskej Lomnice na Skalnaté Pleso má 15 rokov. „Ostrú záchrannú akciu sme zatiaľ nemali, lebo nebol dôvod,“ povedal náčelník kabínkovej lanovky Dušan Griger. Moderné lanovky majú podľa neho niekoľko spôsobov, ako sa môžu ľudia uviaznutí v kabínkach dostať dole. Či je to núdzový pohon lanovky alebo v prípade lanovky v Tatranskej Lomnici využitím voľnej tiaže, keďže tu je prevýšenie medzi hornou a dolnou stanicou približne 700 výškových metrov. Na dnešnom cvičení sa zúčastnilo 12 horských záchranárov a 11 hasičov.
SITA