17. marca 2018
Ilustračná snímka. Policajti hliadkujú neďaleko domu bývalého ruského špióna Sergeja Skripaľa 8. marca 2018 v Salisbury. Foto: TASR/APMoskva 17. marca (TASR) - Najpravdepodobnejším zdrojom, odkiaľ by mohol pochádzať jed zo skupiny nervovoparalytických látok novičok, sú Veľká Británia, Slovensko, Česko a Švédsko. V rozhovore pre televíznu stanicu Rossija 24 to v sobotu uviedla hovorkyňa ruského ministerstva zahraničných vecí Maria Zacharovová s tým, že celkom nie je možné vylúčiť ani Spojené štáty.
V Ruskej federácii ani v Sovietskom zväze sa podľa Zacharovovej nikdy neuskutočnil výskum o vývoji chemikálií s kódovým označením novičok (nováčik). Práve odtiaľ má podľa britskej premiérky Theresy Mayovej pochádzať jed, ktorý začiatkom marca spôsobil otravu bývalého ruského špióna Sergeja Skripaľa a jeho dcéry v anglickom meste Salisbury.
"Ani na území Sovietskeho zväzu, ani v čase existencie Sovietskeho zväzu, ani v čase existencie Ruskej federácie či na jej území sa nerobili výskumy, ktoré by mali priame alebo kódové označenie novičok," citovala Zacharovovú agentúra Interfax.
"Toto je kľúčová vec: v Sovietskom zväze ani v Ruskej federácii nebolo slovo novičok nikdy použité v kontexte vývoja chemických prvkov," povedal Zacharovová.
Zdôraznila, že tento názov nebol "
ani patentovaný, ani použitý ako symbol či kód". Dodala, že slovo novičok bolo použité na Západe ako názov pre toxické chemické látky a materiály.
Stály predstaviteľ Ruska pri Organizácii pre zákaz chemických zbraní (OPCW) Alexandr Šuľgin v sobotu v rozhovore pre Interfax uviedol, že existuje vysoká pravdepodobnosť, že látka použitá proti bývalému dôstojníkovi ruskej vojenskej rozviedky GRU Sergejovi Skripaľovi pochádza z laboratórií v Spojených štátoch a Británii.
Šuľgin vysvetlil, že v 90. rokoch
"západné tajné služby vyviezli z Ruska skupinu našich chemikov-expertov spolu s dokumentáciou o niektorých know-how zo sovietskych čias, boli to len také náčrty". Západné štáty podľa neho využili tieto dokumenty a pokračovali vo výskume a v
"konečnom dôsledku aj dospeli k nejakým výsledkom". Šuľgin dodal, že
"my dokonca vieme, ktoré to boli štáty".
Poukázal tiež na to, že identifikácia preparátu, ktorý sa údajne našiel na mieste pokusu o otrávenie Skripaľa a jeho dcéry, sa vykonávala v laboratóriu britského ministerstva obrany v meste Port Down.
Zacharovová okrem toho podľa Interfaxu spresnila, že ruským konzulárnym pracovníkom v Británii sa doteraz nepodarilo získať prístup k Skripaľovcom, aj keď dcéra Julija je občiankou Ruskej federácie.
"Nevieme, v akom sú stave, kde sú, ani čo sa s nimi deje," uviedla.
Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR