Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

27. apríla 2009

Začalo sa pojednávanie s výkonnou riaditeľkou Privilégia



BRATISLAVA 27. apríla (WEBNOVINY) – Subvenčný podvod, ktorého sa podľa obžaloby dopustila výkonná riaditeľka neziskovej organizácie Privilégium Štepánka M., dnes začal riešiť bratislavský okresný súd. Ďalšie kolo ...



Zdieľať
BRATISLAVA 27. apríla (WEBNOVINY) – Subvenčný podvod, ktorého sa podľa obžaloby dopustila výkonná riaditeľka neziskovej organizácie Privilégium Štepánka M., dnes začal riešiť bratislavský okresný súd. Ďalšie kolo pojednávania je naplánované na 4. júna. Podľa prokurátora, ktorý na začiatku vzniesol obžalobu, Štepánka M. nezákonným spôsobom požiadala o dvojmiliónovú dotáciu Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny, pričom zatajila dlh voči štátnemu rozpočtu, a tým uviedla poškodeného, teda rezort, ktorý jej dotáciu vyplatil, do omylu.


Obžalovaná dnes pred súdom vyhlásila, že si nie je vedomá spáchania podvodu. Bránila sa tým, že všetky doklady, ktoré predkladali na ministerstvo, boli pravé. „Z ministerstva nás informovali, aké doklady potrebujeme, a postupne sme ich do žiadosti dávali. Na tieto peniaze mal byť zriadený samostatný účet. Dotáciu sme vybavovali vo februári 2006. Nevedeli sme, či nám projekt schvália,“ opísala situáciu obžalovaná. Ako ďalej dodala, peniaze boli určené na rozšírenie zariadenia pre ťažko postihnutých v Krajnom. Na otázku prokurátora, kto vypracovával projekt na získanie dotácie, odpovedala, že to bola kolektívna práca jej zamestnancov, na ktorom sa zúčastnila aj ona.

Prokurátor sa jej opýtal na čestné prehlásenie pre ministerstvo práce, v ktorom bolo uvedené, že spoločnosť nemá žiaden dlh voči štátu. V skutočnosti však podľa prokuratúry Privilégium malo daňový nedoplatok za rok 2005, čím sa Štepánka M. dopustila trestného činu podvodu. Obžalovaná reagovala, že už si na čestné prehlásenie presne nepamätá, dodala len, že ho videla v denníku SME. Čestné prehlásenie pripravoval štatutárny zástupca Privilégia a brat obžalovanej Miroslav Mečíř, ktorý dnes pred súdom vypovedal. Povedal, že ako štatutár sa zúčastňoval na veciach okolo spoločnosti iba sporadicky, všetky záležitosti zaňho riadila jeho sestra a aktívnejšiu činnosť začal vyvíjať až keď sa z Privilégia dozvedel, že im schválili dotáciu. K čestnému vyhláseniu povedal, že ho vypracoval na základe telefonátu z Privilégia, v ktorom sa dozvedel, že dostali dotáciu. Informácie o vysporiadanom rozpočte čerpal od Štepánky M. a sám nemal vedomosť o daňovom nedoplatku za rok 2005.

Obžalovaná tento sporný moment vysvetlila tak, že nedoplatok bol za rok 2004 a nie za rok 2005 ako tvrdí prokuratúra. "Všetci vychádzali z informácii, ktoré vyšli v tlači v roku 2007 a nikto nepožiadal o informácie daňový úrad,“ povedala pre agentúru SITA Štepánka M. Nedoplatok podľa nej vznikol tak, že mesto Pezinok Privilégiu neuhradilo financie za opatrovateľské služby vo výške 1 350 000 Sk. „V roku 2004 nám Pezinok neuhradil pohľadávku, ktorú sme voči ním mali. Pezinský mestsky úrad žiadal vtedajšieho ministra Kaníka o pomoc, ten ale skonštatoval, že ministerstvo nemá takú finančnú čiastku na úhradu, rovnaká odpoveď prišla aj neskôr od pani Radičovej,“ poznamenala. Ako ďalej vysvetlila, v novembri 2005 im daňový úrad zablokoval účty, čo zistili až neskôr. „Na základe toho som zistila, že za rok 2005 neboli odvedené dane a následne bola nariadená exekúcia. Išla som na daňový úrad, kde mi poradili, že najlepšie by bolo, aby som sumu uhradila. Preto z účtu, ktorý nebol zablokovaný sme vybrali 950-tisíc korún a daňový nedoplatok uhradili a exekúcia sa tým zastavila,“ vysvetlila daňový nedoplatok za rok 2005 Štepánka M. Ako pre agentúru SITA dodala, rok 2005 majú zaplatený.

Podľa vyšetrovateľa Štepánka M. pri žiadosti o dotáciu v čestnom prehlásení zamlčala dlh, ktorý mala nezisková organizácia voči štátu. Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny zariadeniu pridelilo dvojmiliónovú dotáciu (66 388 €). Rezort práce vykonal v Centre privátnych sociálnych služieb Privilégium kontrolu. Tá potvrdila, že spoločnosť musí dotáciu vrátiť. Ministerstvo odovzdalo výsledky kontroly Správe finančnej kontroly rezortu financií, ktorá tieto prostriedky vymáhala. Sporná dotácia sa stala predmetom exekúcie, keďže ju nezisková organizácia nevrátila. Privilégium musí vrátiť 73 027 €. Do tejto sumy sú započítané aj penále z omeškania platby.

SITA

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Trinásť základných organizácií SMK dnes ukončilo svoju činnosť
<< predchádzajúci článok
Rýchle a pohodlné bezkontaktné platby MasterCard PayPass a Maestro PayPass