05. februára 2018
Ilustračná snímka. Foto: TASR/AP/Abd RaoufAddis Abeba 5. februára (TASR) - V snahe vyriešiť päť rokov trvajúci konflikt v Južnom Sudáne sa v pondelok začalo v Etiópii nové kolo mierových rokovaní. Informovala o tom v pondelok tlačová agentúra AP.
K pondelkovým rokovaniam došlo niekoľko dní po tom, ako Spojené štáty oznámili embargo na vývoz zbraní do Južného Sudánu a zároveň vyzvali na ďalšie represívne opatrenia voči tejto africkej krajine.
Americký špeciálny poradca pre Južný Sudán Paul Sutphin uviedol, že zbrojné embargo
"ujasnilo naše zámery a dúfame, že k podobným krokom inšpirujeme aj ďalších."
Úrad OSN pre koordináciu humanitárnych záležitostí (OCHA) a Úrad vysokého komisára OSN pre utečencov (UNHCR) v uplynulom týždni varovali, že v Južnom Sudáne hrozí najhoršia utečenecká kríza v Afrike od genocídy v Rwande v roku 1994.
Agentúra AP pripomína, že medzinárodné spoločenstvo stráca trpezlivosť s juhosudánskou vládou a povstalcami. Tí sa navzájom obviňujú z porušovania prímeria, ktoré oficiálne začalo platiť vlani 24. decembra.
Konflikt v Južnom Sudáne rozpútalo v roku 2013 rozhodnutie prezidenta Salvu Kiira prepustiť svojho zástupcu Rieka Machara. Boje sa vedú najmä pozdĺž etnických hraníc medzi silami lojálnymi Kiirovi, ktorý pochádza z etnickej skupiny Dinka, a silami lojálnymi Macharovi, ktorý je z menšinového kmeňa Nuerov.
Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR