Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

21. apríla 2014

Začali práce na úplnom sprietočnení Veľkolélskeho ramena na Dunaji



Po dvoch desaťročiach sa do Veľkolélskeho ramena vrátili bagre. V týchto dňoch začala druhá etapa prác na opätovnom sprietočnení jedného z najmohutnejších ramien na slovenskom toku Dunaja, ...



Zdieľať
Bratislava 21. apríla (TASR) – Po dvoch desaťročiach sa do Veľkolélskeho ramena vrátili bagre. V týchto dňoch začala druhá etapa prác na opätovnom sprietočnení jedného z najmohutnejších ramien na slovenskom toku Dunaja, ktorého šírka v minulosti dosahovala takmer 300 metrov. Rozsahom jednu z najväčších revitalizačných akcií na Slovensku realizujú Bratislavské regionálne ochranárske združenie (BROZ) a Vodohospodárska výstavba (VV).


Už o niekoľko týždňov bude v ramene opäť prúdiť voda. Významná prírodná lokalita stratila prirodzený charakter postupne v minulom storočí. V rámci regulačných opatrení uzavreli vstup do ramena. V súvislosti s výstavou Vodného diela Gabčíkovo – Nagymaros potom aj výtok z neho.

“Sprietočnenie Veľkolélskeho ramena je splnením sna nielen pre mnohých miestnych obyvateľov, ktorí si ešte pamätajú jeho bohatosť a krásu, ale aj ochranárov, ktorí vnímajú tieto aktivity ako významný krok v ochrane prírody na Slovensku,” uviedol predseda BROZ a manažér projektu Tomáš Kušík.

Úpravy ramena sa realizujú vďaka projektu LIFE+ Ochrana vtáctva Podunajska. Viac ako päť kilometrov dlhé rameno by sa opäť mohlo stať jedným z najkrajších zákutí Dunaja na našom území, predpokladá Kušík. Realizované opatrenia podľa neho zlepšia kvalitu vody v ramene, ale aj prietočnosť celého územia, čo je dôležité pri hladkom a rýchlom odvádzaní vysokých prietokov a protipovodňovú ochranu.

Ostrov Veľký Lél nachádzajúci sa desať kilometrov nad Komárnom predstavuje posledný dunajský ostrov, ktorý je súčasťou takzvanej vnútrozemskej Delty Dunaja. Voda z Dunaja prúdila do Veľkolélskeho ramena v minulosti piatimi samostatnými vtokmi, ktoré sa postupne zlievali do mohutného ramena. Výtok ramena bol malým ostrovom rozdelený do dvoch vetiev. Práve tieto časti tvorili vstupnú bránu pre migrujúce ryby, ktoré tu nachádzali vhodné podmienky pre rozmnožovanie a vývin mladi.

Šéf združenia BROZ vysvetlil, že vlani na jeseň bol opätovne obnovený vtok do Veľkolélskeho ramena z hornej časti od obce Veľké Kosihy. Z piatich niekdajších vtokov boli pritom otvorené dva. Teraz sa začali práce na prečistení koryta od nánosov a otvorení oboch pôvodných výtokov ramena.

Projekt bude ukončený na jeseň, keď je naplánovaná úprava prehrádzky, ktorá zabezpečuje peší prístup na ostrov a v súčasnosti bráni lepšiemu prietoku vody. Predpokladaný rozpočet všetkých opatrení je podľa Tomáša Kušíka približne milión eur bez DPH.

Sprietočnenie ramena umožní opätovný prístup na neresiská rybám, ktoré boli po generácie zvyknuté sa sem chodiť rozmnožovať. Po uzavretí ramena sa dunajská voda do neho dostávala už iba pri vysokých vodných stavoch a prinášala so sebou jemný materiál, ktorý nemal možnosť byť z ramena odplavený. “Tým dochádzalo k jeho postupnému zanášaniu, zmene kvality vody, ktorá predovšetkým v letných mesiacoch trpela prehrievaním a nedostatkom kyslíka,” vysvetlil Kušík.

Práce v teréne sa začali po niekoľkoročnej administratívnej príprave. Na projekte sa podieľajú nielen ochranári a vodohospodári, ale aj odborníci z Výskumného ústavu vodného hospodárstva a Prírodovedeckej fakulty Univerzity Komenského v Bratislave.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Obyvatelia bývalého ZSSR získajú ruské občianstvo ľahšie
<< predchádzajúci článok
Národniarov to po šibačke ťahá do hôr a do kuchyne