Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika

01. januára 2014

Začali platiť viaceré zmeny v mýte, dopravcom sa nepáčia



Rozšírenie mýta na ďalších vyše 200 kilometrov ciest I. triedy či napríklad spoplatnenie intravilánov obcí zvýši náklady autodopravcov. A to sa môže prejaviť aj ...



Zdieľať
Foto: TASR/Pavel Neubauer
Bratislava 1. januára (TASR) – Rozšírenie mýta na ďalších vyše 200 kilometrov ciest I. triedy či napríklad spoplatnenie intravilánov obcí zvýši náklady autodopravcov. A to sa môže prejaviť aj v konečných cenách tovarov pre spotrebiteľov. Súčasne je zvýšenie pokút za mýtne prehrešky neúnosné. Aj toto sú výhrady Združenia cestných dopravcov Česmad Slovakia a Únie autodopravcov Slovenska (UNAS) k novinkám v mýte, ktoré pripravilo ministerstvo dopravy. Do platnosti vstupujú práve dnes 1. januára.


"Navýšil sa počet spoplatnených ciest I. triedy, spoplatnili sa prejazdy intravilánmi obcí, dôjde preto k navýšeniu nákladov dopravcov na mýto o 15 až 60 %,"
vyčíslil pre TASR generálny tajomník združenia Česmad Pavol Reich. Nárast nákladov o 60 % sa podľa jeho slov týka najmä menej ekologických áut. Takúto ťarchu podľa združenia nemôžu znášať dopravcovia sami, a preto sa podľa neho môže prejaviť v cenách pre spotrebiteľov.

Zároveň upozornil na fakt, že sa zvyšujú pokuty za mýtne prehrešky. Česmad nesúhlasí najmä s pokutami pre nákladné autá za porušenie zákazovej značky. "Vstupy na zakázané úseky ciest druhej a tretej triedy sú neprimerané," zdôraznil Reich. Napríklad pre osobné autá je podľa jeho slov pokuta za takýto priestupok 100 eur, ale pre nákladné autá je to od 1500 do 2000 eur. "To je niečo s čím nemôžeme súhlasiť a budeme na to poukazovať aj v tomto roku," avizoval Reich. Čo však ocenil, je zavedenie nižších sadzieb mýta pre ekologické autá a tiež vznik zľavového systému pre autá po najazdení určitého počtu kilometrov.

UNAS tiež upozorňuje, že zvýšenie nákladov či zhoršenie podmienok pre dopravcov sa automaticky premietne v celej spoločnosti. "Autodopravcovia žiadajú okamžité zrušenie monitoringu na cestách II. a III. triedy. Tiež vyjadrujeme nesúhlas so zvýšením pokút," uviedla únia ďalej vo svojom stanovisku. Pokuty totiž podľa UNAS už nemajú represívny význam, ale sú likvidačné. "Taktiež nesúhlasíme s novým rozdelením emisných tried a s výškou a rozsahom spoplatnenia cestnej infraštruktúry," doplnili autodopravcovia z UNAS.




Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Pražský hrad potvrdil, že prezident Sobotku zatiaľ premiérom nemenuje
<< predchádzajúci článok
Novoročné nehody si vyžiadali život dieťaťa aj 17-ročného mladíka