Iránsky prezident Mahmúd Ahmadínedžád obvinil západné krajiny, že zámerne podnikajú kroky s cieľom znehodnocovať hodnotu dolára a palív a tým dosiahnuť nárast cien ropy a potravín. Prezident ...
BRATISLAVA 3. júna (WEBNOVINY) - Iránsky prezident Mahmúd Ahmadínedžád obvinil západné krajiny, že zámerne podnikajú kroky s cieľom znehodnocovať hodnotu dolára a palív a tým dosiahnuť nárast cien ropy a potravín. Prezident ďalej v utorok na krízovom summite Organizácie OSN pre výživu a poľnohospodárstvo FAO v Ríme požiadal, aby sa potravinová kríza riešila mimo byrokratického systému OSN a obvinil západné mocnosti zo zneužívania právomocí v Bezpečnostnej rade OSN.
Japonský premiér Jasuo Fukuda vyzval účastníkov summitu, aby uvoľnili nadbytočné zásoby potravín a tak znížili deficit v chudobných krajinách a sám ponúkol 300 000 ton importovanej ryže, ktorú zadržiavajú v Japonsku.
Pápež Benedikt XVI. vyhlásil, že hlad a podvýživa sú neakceptovateľné vo svete, ktorý má zdroje na to, aby sa s týmto problémom vyrovnal. Pápež adresoval odkaz svetovým lídrom na summite FAO.
Šéf Organizácie pre výživu a poľnohospodárstvo Jacques Diouf na rímskom summite povedal, že miliardy dolárov sú "vyhadzované do vzduchu" na kŕmenie obéznych ľudí na západe, zatiaľ čo milióny ľudí po celom svete hladujú. "Nikto nerozumie... ako prejedanie sa týchto ľudí po celom svete môže stáť 20 miliárd dolárov každý rok," povedal Diouf. Ako dodal, ďalších 100 miliárd dolárov sa vynaloží nepriamo na liečbu chorôb, ktoré nadváha spôsobuje.
Brazílsky prezident Luiz Inácio Lula da Silva kritizoval "netolerovateľný potravinový protekcionizmus, ktorý brzdí a rozvracia poľnohospodárstvo v chudobných krajinách". Podľa Lulu by skutočná potravinová bezpečnosť mala byť globálna a dosahovaná pomocou spolupráce. Brazílsky líder ďalej obhajoval biopalivá, a uviedol, že podľa neho môžu byť dôležitým nástrojom proti potravinovej nestabilite.
Generálny tajomník OSN Pan Ki-mun v úvodnom prejave upozornil, že svetová produkcia potravín sa bude musieť do roku 2030 zvýšiť o 50 percent, aby stačila rastúcemu dopytu. Pan Ki-mun povedal, že svet má "historickú príležitosť na revitalizáciu poľnohospodárstva". Zároveň vyzval na minimalizáciu vývozných a dovozných obmedzení v rámci opatrení na zmiernenie potravinovej krízy.
Svetoví lídri sa v utorok stretli v Ríme na summite OSN zameranom na bezpečnosť potravín a tiež ich cenovú krízu. Účastníci tejto konferencie na vysokej úrovni prediskutujú krátkodobé riešenia, ako aj nové stratégie pre poľnohospodársky sektor, ďalej možnosti vysporiadania sa s následkami globálneho otepľovania, či rastúcimi požiadavkami pre biopalivá.
Odhaduje sa, že terajšia potravinová kríza spôsobila vo svete hlad asi 100 miliónom ľudí. Chudobné krajiny v tomto roku za dovoz potravín zaplatia o 40 percent viac ako vlani, pritom niektoré z nich už minulý rok zaplatili za dovoz potravín dvakrát viac ako predtým. FAO vyzvala donorské krajiny, aby viac pomohli farmárom v rozvojových krajinách, ktorým chýbajú hnojivá, osivá a krmivo pre zvieratá. Islamská rozvojová banka pred summitom FAO v Ríme oznámila, že v najbližších piatich rokoch vynaloží 1,5 miliardy dolárov na pomoc islamským rozvojovým krajinám pri riešení potravinovej krízy.
Prípravy na summit zatienila plánovaná prítomnosť zimbabwianskeho prezidenta Roberta Mugabeho, ktorú kritizovala Austrália a Británia. Kontroverzná je aj účasť iránskeho prezidenta Mahmúda Ahmadínedžáda.
Výsledkami rímskeho summitu o potravinovej kríze sa bude zaoberať júlový summite krajín G8, skupiny najvyspelejších štátov sveta v Japonsku.
SITA