04. júla 2006

Kvitnúť bude až do septembra. Tento malý kvet vysoký 10 až 15 centimetrov rastie len v niekoľkých dolinách Veľkej Fatry a na menšej ploche aj v Starohorských vrchoch.
"Cyklámen fatranský sa najviac vyskytuje v oblasti Veľkého Šturca a v niekoľkých priľahlých dolinkách gravitujúcich do Revúckej doliny a do Starohorskej doliny. Nápadný je zvláštnymi tmavoružovofialovými kvetmi a vždyzelenými okrúhlosrdcovitými 3 až 7 centimetrov širokými listami, ktoré prezimujú pod snehom. Vyhovujú mu lesné stanovištia na výživných, humóznych pôdach v chladnejších bukovým aj v zmiešaných lesoch. Kvetné stopky sa po odkvitnutí špirálovite skrúcajú k zemi, kde potom tobolka prezimuje. Semená cyklámenu dozrejú až v lete nasledujúceho roku," uviedol pre TASR pracovník starohorskej Výskumnej stanice Ústavu ekológie lesa SAV Miroslav Saniga.
Vôňa kvietkov cyklámenu je taká prenikavá, že u niektorých citlivých ľudí môže pri privoňaní zblízka vyvolať krvácanie z nosa. V minulosti sa používal aj v ľudovom liečiteľstve, pretože obsahuje cyklamín, ten je však jedovatou látkou.
Na Zemi rastie šestnásť druhov cyklámenov. Známy je predovšetkým cyklámen perzský, ktorý sa pestuje v kvetináčoch. Cyklámen fatranský si z hľadiska zachovania svetového prírodného dedičstva zasluhuje najvyšší stupeň ochrany. Nesmie sa trhať, ani vykopávať a presádzať do kvetináčov. Je zákonom prísne chránený a jedna rastlina je ohodnotená na dvetisíc korún.
(TASR)