Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

18. augusta 2016

Za únos požaduje štvorica Čechov odškodné 40 miliónov korún



Štvorica Čechov, ktorých vlani uniesli v Libanone, požaduje od ČR odškodné v celkovej výške 40 miliónov korún (1,48 mil. eur). Svoju žiadosť zdôvodňujú tým, že tajné ...



Zdieľať
Ilustračné foto. Foto: TASR/AP
Praha 18. augusta (TASR) - Štvorica Čechov, ktorých vlani uniesli v Libanone, požaduje od ČR odškodné v celkovej výške 40 miliónov korún (1,48 mil. eur). Svoju žiadosť zdôvodňujú tým, že tajné služby podľa nich mohli únosu zabrániť. K iniciatíve sa z celej pätice unesených nepridal iba vojenský spravodajca Martin Psík, informoval dnes Český rozhlas (ČRo).


Muži zmizli minulý rok v júli v libanonskom údolí Bikaá.

"Najviac si spomínam na ten premárnený čas, keď neviete, či sa vrátite, ako to vôbec dopadne. Skrátka človek má takú neistotu a také prázdno," spomínal nedávno na sedem mesiacov v zajatí prekladateľ z arabčiny Adam Homsi. On a jeho traja kolegovia chcú teraz od štátu desať miliónov korún (370.000 eur) ako odškodnenie. Svoju žiadosť už poslali na ministerstvo financií ČR.

"Ministerstvo financií dostalo na konci júla žiadosť o náhradu nemajetkovej ujmy vzniknutej štyrom poškodeným v súvislosti s ich únosom v Libanone. Každý z nich si nárokuje náhradu vo výške desať miliónov korún. Poškodení vo veci požadujú náhradu spomínanej ujmy v dôsledku nesprávneho úradného postupu," potvrdzuje hovorca daného rezortu Michal Žurovec.

Žiadosť síce prišla na ministerstvo financií, ale v praxi by o nej mali podľa Žurovca rozhodovať úradníci z ministerstva vnútra.

Unesení, okrem prekladateľa aj dvaja novinári a advokát, v žiadosti uvádzajú, že štát podľa nich pri riešení ich únosu zlyhal. Argumentujú tým, že keby česká tajná služba lepšie spolupracovala, nemuselo k incidentu vôbec dôjsť.

Civilná rozviedka podľa nich totiž mala informáciu, že sa plánuje určitá forma odvety za zatknutie libanonského agenta Alího Fajáda. O jeho vydanie požiadali Česko Spojené štáty. Fakt, že o osude Fajáda potom rozhodoval súd, bola podľa štvorice unesených ďalšia chyba. Keby vraj kauzu Fajáda neriešili súdy, k únosu by podľa nich nedošlo.

Jeden z unesených - prekladateľ Adam Homsi - navyše hovorí, že kvôli mesiacom v zajatí majú teraz všetci zdravotné problémy.

"Trpeli sme závažnými chorobami, jeden z nás bral pred únosom šesť liekov na srdce a kardiovaskulárne choroby a tam mu dávali len aspirín. Trpeli sme aj psychickými problémami. Najhroznejší zážitok bol, keď únoscovia pri vyjednávaní povedali českej strane, že ak nevyhovie požiadavkám, tak nás budú jedného po druhom predávať Islamskému štátu," opisuje Homsi.

Ďalší z unesených, advokát Jan Švarc, ktorý žiadosť zostavil, detaily tohto dokumentu komentovať nechce; podľa svojich slov je viazaný advokátskou mlčanlivosťou.

Detektívi preverujú pozadie únosu už od obdobia, kedy pätica mužov zmizla. Rovnako tak aj motív, prečo Česi do Libanonu vôbec išli. Minister spravodlivosti ČR Robert Pelikán nechcel žiadosť o odškodnenie komentovať. Už vo februári však povedal, že okolnosti prípadu sú podivné a je potrebné ich dôkladne preveriť. Lenže po pol roku je jasné len to, že vyšetrovanie ďalej pokračuje.

"Táto vec je naďalej v preverovaní a v tejto chvíli nemáme informácie, ktoré by sme mohli zverejniť," uviedla bez ďalších podrobností hovorkyňa pražských žalobcov Štěpánka Zenklová. Pätica Čechov je na slobode od februára.






Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Dva útoky na východe Turecka si vyžiadali najmenej šesť mŕtvych
<< predchádzajúci článok
VIDEO: Na ochranu kontajnerov pred medveďmi bude 1,5 milióna eur