Za situáciu v Chirane môže podľa odborárov vedenie
Za súčasnú situáciu v spoločnosti Chirana T. Injecta, a.s., Stará Turá môže podľa predsedu Odborového zväzu (OZ) KOVO Emila Machynu vedenie firmy. "V tomto prípade si myslím, že kríza má ...
BRATISLAVA 5. decembra (WEBNOVINY) - Za súčasnú situáciu v spoločnosti Chirana T. Injecta, a.s., Stará Turá môže podľa predsedu Odborového zväzu (OZ) KOVO Emila Machynu vedenie firmy. "V tomto prípade si myslím, že kríza má minimálny dopad, tam je to otázka manažmentu a riadenia toho podniku," povedal Machyna po stretnutí s predstaviteľmi Ministerstva hospodárstva SR (MH). Podnik pritom ku koncu tohto roka po viac ako 60 rokoch ukončí výrobu injekčných striekačiek a prepustí vyše 200 ľudí. Odborári v piatok o problémoch spoločnosti rokovali s predstaviteľmi rezortu hospodárstva a navrhli mu dve možné riešenia. Prvým je, že by Ministerstvo zdravotníctva SR (MZ) na určité obdobie zagarantovalo nákup injekčných striekačiek pre svoje zariadenia, tým druhým je vstup strategického investora. Machyna zároveň dodal, že ak zistia, že je celé prepúšťanie špekulatívne, nevylučujú štrajkovú pohotovosť či nátlakové akcie.
Zástupca základnej odborovej organizácie v Chirane Ján Stískal pripomenul, že v spoločnosti robia väčšinou ženy nad 50 rokov, ktoré si iba veľmi ťažko nájdu uplatnenie a prepustenia takéhoto počtu ľudí bude mať dopad nielen na samotnú Starú Turú ale na celý región. Aj on pritom za danú situáciu viní manažment. "Samozrejme, keď sa prepúšťa 200 ľudí, tak to musí byť aj chyba manažmentu," vyhlásil. Spomenul napríklad kúpu zastaraných technológií, ktoré vraj nesplnili očakávania z hľadiska nárastu výroby.
Ukončenie výroby injekčných striekačiek oznámila staroturianskej spoločnosť koncom novembra. Vedenie firmy uviedlo, že k hromadnému prepúšťaniu ich vedie tlak na ceny striekačiek zo strany ázijských dodávateľov, finančná kríza a tiež silná koruna. Podľa riaditeľa podniku Martina Lieskovského striekačky z Chirany používa takmer polovica nemocníc a je pravdepodobné, že zdravotnícke zariadenia dajú po ukončení ich výroby pred kvalitou zo Západu prednosť výhodnej cene z Východu. Vedenie si podľa riaditeľa uvedomuje obrovský dopad prepúšťania na desaťtisícovú Starú Turú a aj to, že prepustení zamestnanci môžu mať problém s hľadaním novej práce. "Ak by som striekačky nezavrel, tak padne celý podnik," uviedol riaditeľ firmy, ktorá sa zaoberá aj výrobou kovových častí lanciet (testery pre diabetikov) a ďalšími výrobkami. Celkovo podnik zamestnáva približne 570 pracovníkov.
SITA