Za rezortnú srdcovku považuje Chrbeta vodárenské projekty malých obcí
Realizácia projektov vodárenskej infraštruktúry obcí, ktoré majú menej ako 2 000 obyvateľov a rekonštrukcia brán na vodnom diele v Gabčíkove - to sú "srdcové záležitosti" ministra životného ...
BRATISLAVA 27. decembra (WEBNOVINY) - Realizácia projektov vodárenskej infraštruktúry obcí, ktoré majú menej ako 2 000 obyvateľov a rekonštrukcia brán na vodnom diele v Gabčíkove - to sú "srdcové záležitosti" ministra životného prostredia Jána Chrbeta, ktoré sú medzi prioritami jeho rezortu. "Keď som nastúpil, mal som štyri priority,“ povedal Chrbet. Podľa neho však postupne, ako sa zabeháva v rezorte, zisťuje, že by nebolo dobré určovať priority medzi vecami, ktoré jeho rezort rieši. "Lebo priorita je dať niečo do popredia,“ odôvodnil a dodal, že MŽP koordinuje veľmi veľa. "Ak chcete mať vyvážené ministerstvo, musíte sa venovať každej téme,“ skonštatoval. Dodal ale, že jeho "srdcovou záležitosťou je téma obcí do 2 tisíc obyvateľov a brány na Gabčíkove.“
"Náklady na vybudovanie vodovodov a kanalizácií stúpajú a je len určitý balík finančných prostriedkov. Peňazí nikdy nie je dosť," zhodnotil Chrbet stav financovania vodárenskej infraštruktúry v obciach, ktoré majú menej ako 2 tisíc obyvateľov. Výstavba vodovodov a kanalizácií v malých obciach sa financuje z Environmentálneho fondu, ktorý na to objemom prostriedkov nestačí. Štrukturálne fondy z Európskej únie sa na túto vec zatiaľ použiť nedajú. V podmienkach Operačného programu životné prostredie (OP ŽP) na roky 2007 až 2013 je totiž stanovené, že obce do 2 000 obyvateľov nemôžu z eurofondov čerpať financie na výstavbu vodovodov a kanalizácie.
Minister Chrbet preto začiatkom decembra v Bruseli úspešne otvoril otázku financovania projektov vodárenskej infraštruktúry týchto obcí a podarilo sa mu dohodnúť iný postup. MŽP v spolupráci so Združením miest a obcí Slovenska preverí rozostavanosť vodárenskej infraštruktúry v malých obciach do 2 tisíc obyvateľov a zistí koľko peňazí treba na jej dokončenie. Následne predloží tieto analýzy Bruselu a na základe dohody s ním presunie na tieto projekty potrebnú časť aktuálnych finančných zdrojov OP ŽP v rámci jeho "vodárenskej“ časti. Okrem toho spomínané malé obce budú mať možnosť získavať peniaze z európskeho Fondu rozvoja vidieka, ktorého účel zahŕňa aj budovanie vodárenskej infraštruktúry. Tento fond je však nasmerovaný na Ministerstvo pôdohospodárstva SR, preto by malo v blízkom období dôjsť k rokovaniam na úrovni ministrov. Treťou možnosťou čerpania peňazí na výstavbu vodárenskej infraštruktúry zostáva aj naďalej Environmentálny fond, kde treba podávať žiadosti vždy do konca októbra.
SITA