Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

18. marca 2007

Za prehodnotením parity sú podľa Mikloša uskutočnené reformy



Stanovenie novej centrálnej parity slovenskej koruny považuje exminister financií a podpredseda SDKÚ-DS Ivan Mikloš najmä za dôsledok reforiem uskutočnených predchádzajúcou vládou. Ako uviedol v ...



Zdieľať

BRATISLAVA 18. marca (WEBNOVINY) - Stanovenie novej centrálnej parity slovenskej koruny považuje exminister financií a podpredseda SDKÚ-DS Ivan Mikloš najmä za dôsledok reforiem uskutočnených predchádzajúcou vládou. Ako uviedol v sobotu po rokovaní Ústrednej rady SDKÚ-DS, slovenská mena od novembra 2005, kedy vstúpila do systému ERM II, posilňovala práve vďaka uskutočneným reformám a ich efektom, ktoré sa ukazujú v ekonomickom raste a v raste zamestnanosti. Ako dodal, tým že koruna posilňovala a priblížila sa k spodnej hranici centrálnej parity, vyvolala tlak na diskusiu o stanovení novej parity. Zdôraznil, že jej prehodnotenie počas členstva v ERM II je takmer bezprecedentnou záležitosťou, takéto prehodnotenie sa uskutočnilo len v prípade Írska. Podľa Mikloša ide o nepriamy dôkaz o minimálne dvoch veciach, o efekte uskutočnených reforiem na vysoký rast a zhodnocovanie koruny, ale aj o tom, že SR má šancu napodobniť írsky príklad. Zároveň podotkol, že existujú aj určité riziká.

Európske štruktúry na žiadosť Slovenska zmenili našej krajine úroveň takzvanej centrálnej parity, ktorá je dôležitá pre prijatie eura. Centrálna parita sa zmenila z úrovne 38,455 SKK/EUR na 35,4424 SKK/EUR, teda asi o 8,5 % smerom nadol. Slovenská koruna sa teraz v systéme ERM II, známom ako čakáreň na euro, bude môcť pohybovať okolo tejto úrovne v pásme +15 % / -15 % . Informovala o tom Európska centrálna banka (ECB). Nové hranice sú teda približne na úrovni 40,759 SKK/EUR a 30,126 SKK/EUR.

Slovenská koruna v poslednom období neustále posilňovala a od pôvodne stanovenej centrálnej parity sa pohla smerom nadol o takmer 12 %, pričom sa neustále približovala k dolnej hranici fluktuačného pásma, ktorá bola stanovená na 32,690 SKK/EUR. Len v roku 2006 koruna voči euru posilnila o viac ako 10 %. V piatok sa pritom obchodovala koruna na devízovom trhu okolo 33,900 / 940 SKK/EUR.

Viacerí analytici špekulovali o možných rokovaniach na posun centrálnej parity, no predstavitelia Národnej banky Slovenska tieto úvahy oficiálne odmietali. V poslednom období však musela NBS proti silnejúcej korune niekoľko krát intervenovať na devízovom trhu. Centrálna banka tiež viackrát odmietla akceptovať ponuky v pravidelnom sterilizačnom repotendri.

Udržanie sa vo fluktuačnom pásme po dva roky od vstupu do systému výmenných kurzov ERM II je jednou z podmienok pre prijatie eura. Slovensko do ERM II vstúpilo v novembri 2005. Okrem stability výmenných kurzov sú ďalšími kritériami stabilita dlhodobých úrokových sadzieb, inflačné kritérium a stabilita verejných financií vyjadrená deficitom.

SITA


   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Minister J. Kubiš pracovne odcestoval do Strednej Ázie
<< predchádzajúci článok
Zmluva so Samsungom už podľa nových pravidiel

Za prehodnotením parity sú podľa Mikloša uskutočnené reformy - diskusné fórum čitateľov

Umieráčik pre kritériá18.3. 18:30:46