Za neplnoletých študentov v zahraničí musí niekto zodpovedať
Ministerstvo zahraničných vecí (MZV) SR dnes na rokovanie vlády predložilo priebežnú informáciu o možnostiach umiestnenia žiakov stredných škôl na zahraničných školách.
"Sú vyčlenené ...
BRATISLAVA 2. apríla (WEBNOVINY) - Ministerstvo zahraničných vecí (MZV) SR dnes na rokovanie vlády predložilo priebežnú informáciu o možnostiach umiestnenia žiakov stredných škôl na zahraničných školách.
"Sú vyčlenené prostriedky, zastupiteľské úrady zisťujú informácie, koľko by stála výučba pre študenta na rok a ako ich vieme ubytovať," povedala po dnešnom rokovaní vlády štátna tajomníčka MZV Oľga Algayerová. Ministerstvo požiadalo veľvyslanectvá aj o preverenie, či pre realizáciu programu je nutné vytvárať doplňujúcu legislatívu. Prijatie časti slovenských štipendistov zatiaľ potvrdili Írsko, Rakúsko, Taliansko, Francúzsko a po doriešení legislatívnych otázok aj Rusko.
Reakcie oslovených veľvyslanectiev SR poukazujú na fakt, že nie je doriešená otázka právnej starostlivosti a zodpovednosti o vybraných študentov, nakoľko ide o neplnoleté deti. V zahraničí nie je bežné internátne ubytovanie pre neplnoletých žiakov. Niektoré krajiny požiadali o pochopenie, pretože vzhľadom na odlišný školský systém a kompetencie jednotlivých regiónov, oblastí či krajín ide o časovo náročný proces. Podľa Algayerovej sa bude ubytovanie riešiť v každej krajine inak, "v niektorých budú mať zodpovednosť za študentov agentúry".
Vláda vo februári rozhodla, že tretiaci zo stredných škôl s maturitou budú môcť od septembra využívať štipendiá na ročné štúdium na zahraničných stredných školách. Študentom sa počas budúceho školského roka 2008/2009 poskytne 270 miliónov korún. "Pôjde o štipendiá sociálneho charakteru, teda aby mohli žiadať o toto štipendium žiaci z rodín, kde si rodičia nemôžu dovoliť zaplatiť 250-tisíc alebo 270-tisíc korún ročne," povedal po rokovaní vlády na tlačovej besede premiér Robert Fico. Ročné štúdium v zahraničí má mladým ľuďom pomôcť pri hľadaní práce u nás či v zahraničí. Výber študentov bude v kompetencii vyšších územných celkov alebo špecializovanej štátnej správy. Okrem sociálnych kritérií sa má do úvahy brať prospech či schopnosť študentov adaptovať sa v cudzom prostredí.
Ministerstvo školstva SR určilo priority výučby cudzích jazykov - anglický, nemecký, ruský, francúzsky, španielsky a taliansky - v krajinách Malta, Veľká Británia, Írsko, Nemecko, Rakúsko, Ruská federácia, Francúzsko, Belgicko, Španielsko a Taliansko.
SITA