09. septembra 2016
Ilustračné foto Foto: TASR/BYUBratislava 9. septembra (TASR) - Šikanovanie detí navzájom je podľa odborníkov čoraz častejším problémom v kolektívoch. Radia preto rodičom, aby boli k svojmu dieťaťu vnímaví bez ohľadu na jeho vek a všímali si akúkoľvek, aj diskrétnu zmenu jeho správania. Od dieťaťa treba mať informácie o jeho spokojnosti, ale aj o problémoch a starostiach v škole, pripomenul hlavný hygienik Ján Mikas.
Prvým príznakom u šikanovaného dieťaťa je obyčajne nechuť ísť ráno do školy, apatia, ľahostajnosť a celková skleslosť. Rovnako zmeny nálad sú tiež častým príznakom.
"Dieťa sa môže opakovane sťažovať na bolesti brucha, nevoľnosť, aby mohlo zostať doma," povedala vedúca odboru hygieny detí a mládeže Úradu verejného zdravotníctva SR Jana Hamade.
Varovným signálom môže byť podľa jej slov aj zhoršenie sa v učení a zlé sústredenie dieťaťa.
"Pri neriešení problémov nastupujú vážnejšie psychosomatické poruchy - poruchy spánku, znížená imunita, napätie svalov a zažívacích problémov. Treba si uvedomiť, že šikana nevzniká zo dňa na deň, ale predchádzajú jej dlhodobo narušené vzťahy medzi deťmi navzájom," uviedla Hamade.
V rámci riešenia situácie radí zájsť do školy a stretnúť sa s triednym učiteľom, výchovným poradcom a riaditeľom školy. Riešenie by mala navrhnúť škola a angažovať do neho aj rodičov dotknutých detí.
"Šikanovanie je problémom, ktorý sa týka celej triedy, nielen agresora a jeho obete," upozornil hlavný hygienik.
Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR