Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

23. decembra 2014

Za kyberútokom na jadrové elektrárne môže byť KĽDR



Na archívnej snímke pohľad na druhý reaktor jadrovej elektrárne Šin Kori v juhokórejskom Ulsane.



Zdieľať
Na archívnej snímke pohľad na druhý reaktor jadrovej elektrárne Šin Kori v juhokórejskom Ulsane. Foto: TASR/AP
Soul 23. decembra (TASR) - Južná Kórea nevylučuje, že do kybernetického útoku na spoločnosť prevádzkujúcu jej jadrové elektrárne bola zapojená Severná Kórea. O pomoc pri vyšetrovaní tohto prípadu požiadala aj Spojené štáty, oznámila v noci nadnes agentúra Reuters s odvolaním sa na nemenovaný zdroj z prostredia prokuratúry v Soule.


Spoločnosť Korea Hydro & Nuclear Power (KHNP), ktorá prevádzkuje 23 juhokórejských atómových reaktorov, v pondelok oznámila, že jej počítačové systémy sa stali terčom útokov hackerov, ale unikli len menej dôležité údaje a bezpečnosť nukleárnych zariadení nebola ohrozená.

Spomínaný zdroj uviedol, že tento útok nesie niektoré podobnosti s predchádzajúcimi kybernetickými útokmi, v ktorých mala prsty Severná Kórea. Zatiaľ však nie je možné s istotou potvrdiť ani vylúčiť zapojenie KĽDR do útoku na KHNP.

Soul požiadal USA o pomoc z dôvodu, že k útoku na KHNP sa prihlásil používateľ sociálnej siete Twitter, ktorej sídlo sa nachádza v Spojených štátoch, uviedol ďalej zdroj z prokuratúry. Tento používateľ, ktorý sa označil za šéfa protijadrovej skupiny so sídlom na Havaji, požadoval odstavenie troch starnúcich jadrových reaktorov do štvrtka a výkupné za uniknuté dáta. V opačnom prípade pohrozil zverejnením ďalších dokumentov o juhokórejských jadrových zariadeniach.

Udalosť znepokojila verejnosť v Južnej Kórei, ktorá je formálne stále vo vojnovom stave so svojím severným susedom. Došlo k nej v čase, keď Spojené štáty obvinili Pchjongjang z ničivého kybernetického útoku na filmové štúdiá Sony Pictures a avizovali, že naň budú reagovať.

Južná Kórea obvinila vlani KĽDR zo série kybernetických útokov na svoje banky a elektronické médiá.

Juhokórejská prezidentka nariadila previerku bezpečnostných opatrení elektrární

Previerku bezpečnostných opatrení dôležitej infraštruktúry vrátane jadrových elektrární pred "kyberterorizmom" nariadila v súvislosti s hackerským útokom na spoločnosť Korea Hydro & Nuclear Power (KHNP) juhokórejská prezidentka Pak Kun-hje. Oznámila to dnes jej kancelária.

Únik dát o jadrových zariadeniach označila za neprijateľný, pretože ide o záležitosť národnej bezpečnosti.

"Jadrové elektrárne zariadenia s najvyšším stupňom ochrany, ktorá priamo ovplyvňuje bezpečnosť ľudí," povedala Pak Kun-hje na dnešnom zasadnutí vlády.

Krátko predtým nemenovaný zdroj z prostredia prokuratúry v Soule uviedol, že Južná Kórea nevylučuje, že do kybernetického útoku na spoločnosť KHNP prevádzkujúcu jej jadrové elektrárne bola zapojená Severná Kórea. O pomoc pri vyšetrovaní tohto prípadu požiadala aj Spojené štáty, pretože k útoku na KHNP sa prihlásil používateľ sociálnej siete Twitter, ktorej sídlo sa nachádza v Spojených štátoch. Tento používateľ, ktorý sa označil za šéfa protijadrovej skupiny so sídlom na Havaji, požadoval odstavenie troch starnúcich jadrových reaktorov do štvrtka a výkupné za uniknuté dáta. V opačnom prípade pohrozil zverejnením ďalších dokumentov o juhokórejských jadrových zariadeniach.

Udalosť znepokojila verejnosť v Južnej Kórei, ktorá je formálne stále vo vojnovom stave so svojím severným susedom. Došlo k nej v čase, keď Spojené štáty obvinili Pchjongjang z ničivého kybernetického útoku na filmové štúdiá Sony Pictures a avizovali, že naň budú reagovať.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Vyše 31 ľudí zomrelo kvôli zime, ktorá zasiahla štát Uttarpradéš
<< predchádzajúci článok
Obete požiarov z roku 2009 dostanú rekordné odškodné