Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

11. januára 2025

Za havanským syndrómom pravdepodobne nestojí zahraničný protivník, myslí si väčšina americkej spravodajskej komunity



Väčšina americkej spravodajskej komunity sa domnieva, že je „veľmi nepravdepodobné“, že za záhadnými symptómami tzv. havanského syndrómu, s ktorými sa stretávajú niektorí americkí predstavitelia, ...



Zdieľať
gettyimages 485867626 676x454 11.1.2025 (SITA.sk) - Väčšina americkej spravodajskej komunity sa domnieva, že je „veľmi nepravdepodobné“, že za záhadnými symptómami tzv. havanského syndrómu, s ktorými sa stretávajú niektorí americkí predstavitelia, stojí cudzí protivník. Uviedlo to hodnotenie spravodajských služieb zverejnené v piatok.

Príznakov je niekoľko


V rokoch 2016 a 2017 sa u diplomatov z USA a Kanady objavilo dosiaľ nevysvetlené ochorenie sprevádzané závratmi, stratou rovnováhy a sluchu, úzkosťou a niečím, čo označili ako „kognitívna hmla“. Neskôr ho pomenovali ako tzv. havanský syndróm.

Niektorí postihnutí, ale nie všetci, uvádzali, že počuli prenikavý zvuk a cítili v tvári intenzívny tlak. Niekedy nasledovala bolesť, nevoľnosť a závraty.

Ďalšie príznaky vrátane krvavých nosov, bolestí hlavy a problémov so zrakom neskôr nahlásili pracovníci veľvyslanectva v Číne, Európe a americkej metropole Washington.

Väčšina vylučuje konanie protivníka


"Väčšina spravodajskej komunity naďalej hodnotí, že je veľmi nepravdepodobné, že za udalosti je zodpovedný zahraničný protivník,“ uvádza sa v hodnotení.

Podľa rovnakého hodnotenia však zároveň existuje „približne rovnaká šanca“, že nejaký zahraničný aktér vyvinul alebo použil novú zbraň alebo prototyp zariadenia na poškodenie malej podskupiny amerického personálu a závislých osôb, u ktorých nastali symptómy.


Zdroj: SITA.sk - Za havanským syndrómom pravdepodobne nestojí zahraničný protivník, myslí si väčšina americkej spravodajskej komunity © SITA Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Pred piatimi rokmi zomrel prvý človek na COVID-19, Čína prešla výročie mlčaním a ticho bolo aj v Hongkongu
<< predchádzajúci článok
Homosexuálni muži môžu v Taliansku vstúpiť do kňazského seminára, svojou orientáciou sa však nemôžu chváliť