Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika

12. júla 2015

Za grécku tragédiu sú zodpovední politici, médiá a odbory



V poslednom štvrťstoročí nebolo všetkým gréckym vládnym a parlamentným činiteľom jedno, kam sa krajina uberá. Informoval o tom americký denník Wall Street Journal. ...



Zdieľať
Ilustračné foto Foto: TASR/AP
Atény/New York 12. júla (TASR) - V poslednom štvrťstoročí nebolo všetkým gréckym vládnym a parlamentným činiteľom jedno, kam sa krajina uberá. Informoval o tom americký denník Wall Street Journal. Zásadné návrhy na zamedzenie nebezpečného trendu pre krajinu zúrivo rozdupali médiá a energicky ich zhodili zo stola odborári. Ale veľkú vinu na súčasnej situácii v Grécku nesie aj bývalý premiér Konstantinos Simitis.


Návrh dôchodkovej reformy bývalého ministra práce Tassosa Jannitsisa sa nikdy nedostal do parlamentu. Proti nemu sa postavili odborové zväzy, vlastná strana a opozícia.

Memorandum ministra financií Alekosa Papadopulosa, adresované premiérovi, obsahovalo požiadavku, aby sa urobili dôsledné ekonomické reformy. Mali dostať krajinu na úroveň jej európskych ašpirácií.

"Môžeme sa pustiť do úlohy, ktorá povedie krajinu smerom k Európe za podmienky, že Gréci, tí, ktorí žijú dobre, a nie tí, ktorí sú v núdzi, prinesú nevyhnutné obete". Memorandum vzniklo v septembri 1996 a podpísal ho minister financií Alekos Papadopulos, premiérom bol Konstantinos Simitis.

Od vypuknutia gréckej dlhovej krízy v roku 2010, vlády tak ako išli v Aténach po sebe, dávali prednosť fiškálnej úspornej politike. Pokúšali sa zvyšovať rozpočtové príjmy a znižovať výdavky namiesto toho, aby sa venovali hlbokým reformám systému.

Papadopulos zastával vo vláde od roku 1993 do roku 2002 tri významné pozície. Uskutočnil kľúčové reformy ako minister financií, vnútra a zdravotníctva.

Ako minister financií priviedol do Grécka americký tím zo spoločnosti Internal Revenue Service. Boli to odborníci na dane, s ktorými konzultoval, ako vytvoriť vlastnú daňovú kobru. Zaviedol elektronický systém, ktorý sa používa dodnes. Počas jeho funkčného obdobia sa položili základy moderného daňového systému, ktorý by priviedol krajinu k modernému spôsobu výberu daní. Tieto kroky v uvedenej oblasti boli však posledné. Vyhýbanie sa plateniu daní, daňové úniky a podvody sú podľa veriteľov Grécka hlavnými dôvodmi, ktoré bránia Aténam, aby sa jeho ekonomika odrazila odo dna a začala rásť.

Papadopulos v roku 2002 videl, ako sa krajina dostáva na scestie. Trendu sa pokúšal zabrániť. Bol súčasťou úsilia vládnej strany Pasok, aby sa krajina dostala do eurozóny. V tom čase však pozoroval, že Grécko zachvátila horúčka prejedania lacných úverov, ktoré prišli po prijatí eura.

Práve v čase eufórie míňania eur povedal Papadopulos premiérovi Simitisovi, že sa verejné financie vymkli spod kontroly. Minister podal demisiu.

"K môjmu zápasu so Simitisom došlo v roku 2002 pre to, lebo namiesto toho, aby vďaka euru zintenzívnil reformy, on ich zastavil. Spôsob, ako sa riadilo hospodárstvo, viedol priamo k bankrotu,"
dodal exminister.

Strieborné vlasy Papadopulosa sú dôsledkom jeho politických zápasov. "A dokonca na mňa hrubým spôsobom útočili aj priatelia v Pasoku, ktorých voliči napadali, lebo reformami, ktoré som zaviedol, prišli o veľké peniaze".

Tassosovi Jannitsisovi nie je vzdialený druh zápasu, ktorý viedol Papadopulos. Ako minister práce sa v úrade udržal veľmi krátko. Útoky naňho boli intenzívnejšie a oveľa tvrdšie. Jannitsis v roku 2001 za Simitisovho premiérstva predložil komplexný návrh dôchodkového systému.

Odbory, opozičné strany a Pasok, ktorého bol minister členom, rozpútali proti nemu kampaň vyhrážok. Jannitsis povedal, že ho označili za Kassandru. "Našlo sa len málo precedensov takéhoto druhu všeobecných útokov na politika, ktorému bol vystavený Jannitsis," povedal prominentný profesor, ekonóm Lukas Tsukalis.

Jannitsisov návrh reformy sa taktiež nedostal do parlamentu, hoci redukoval náklady na dôchodky a robil systém oveľa udržateľnejším vzhľadom na demografický vývoj a trend vývoja pracovnej sily.

Stefanos Manos, trhovo orientovaný politik na konzervatívnom konci politického spektra, ešte v roku 1998 žiadal zmeniť prístup k privatizácii a systém vyberania daní. Chcel, aby sa otvoril grécky uzavretý trh v oblasti mobilných telefónnych služieb, aby sa zefektívnila činnosť všetkých inštitúcií potrebných pre modernú ekonomiku. Prielom sa však nedosiahol. Staré problémy krajiny prežili do dnešných dní.

Manos sa nedočkal uznania. Za údajné paktovanie so stredo-ľavicovou stranou Pasok ho v roku 2008 vylúčili zo strany Nová demokracia. Manos prešiel do tábora liberálov. Vo voľbách získavajú okolo 1,5 % z odovzdaných hlasov.

Kassandra v gréckej mytológii bola dcérou trójskeho kráľa Priama. Apolón jej dal dar veštenia. Pretože odmietala jeho lásku, potrestal ju tým, že jej predpovediam nikto neveril.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
V Káhire pochovali herca herca Omara Sharifa
<< predchádzajúci článok
Neznámy páchateľ prepichol na Pohode pneumatiky desiatkam automobilov