Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekológia

13. novembra 2021

Za globálne otepľovanie môžu hlavne bohaté štáty, rozvojové krajiny chcú naďalej využívať fosílne palivá



India si neželá, aby sa do záverov klimatického samitu Organizácie Spojených národov (OSN) dostal záväzok postupne ukončiť dotácie uhlia a fosílnych palív. Minister životného prostredia Bhupender Jádav v ...



Zdieľať
uhlie 676x451 13.11.2021  - India si neželá, aby sa do záverov klimatického samitu Organizácie Spojených národov (OSN) dostal záväzok postupne ukončiť dotácie uhlia a fosílnych palív. Minister životného prostredia Bhupender Jádav v sobotu vyhlásil že v kľúčových otázkach neexistuje zhoda a bohaté krajiny obvinil „z neudržateľného životného štýlu a nehospodárnej spotreby“, čo spôsobuje globálne otepľovanie.


Rozvojové krajiny majú právo „na zodpovedné využívanie fosílnych palív“, povedal minister. Podpredseda Európskej komisie (EK) Frans Timmermans, ktorý v mene bloku 27 krajín vedie rokovania o klimatickej zmene následne varoval, že vyjednávačom v rokovacom maratóne hrozí pád „niekoľko metrov pred cieľom“.

Urgentné kroky proti klimatickým zmenám


„Preboha, nezabíjajte tento okamžik. Prijmite prosím (tento návrh dohody), aby sme priniesli nádej do sŕdc našich detí a vnukov,“ apeloval Timmermans.

Návrh dohody z klimatickej konferencie COP26 v škótskom Glasgowe vyzýva vlády na urgentné kroky v boji proti klimatickej zmene.

Od krajín žiada, aby predstavili svoje plány na masívne zníženie emisií skleníkových plynov do budúcoročného samitu, na rozdiel od doterajších piatich rokov, a posilnili svoju podporu chudobnejších štátov bojujúcich so zmenou klímy. Zároveň však zmierňuje záväzky na používanie uhlia a ďalších fosílnych palív.

Pribudli finančné balíky


Na konferencii už padlo viacero sľubov. Spojené štáty a Čína sa dohodli na spolupráci v obmedzovaní globálneho otepľovania, viac ako 100 svetových lídrov sa zaviazalo k ukončeniu a zvráteniu odlesňovania do roku 2030, USA a EÚ predstavili globálne partnerstvo na obmedzenie emisií metánu do roku 2030, viac ako 40 krajín, nie však najväčší používatelia Čína a USA, sa zaviazalo k odklonu od uhlia a tiež odštartovala nová aliancia za ukončenie využívania ropy a zemného plynu.

Tiež pribudlo aj niekoľko nových finančných balíkov pomoci pre rozvojové krajiny, hoci podľa mnohých to stále nie je dosť.


Zdroj: Webnoviny.sk - Za globálne otepľovanie môžu hlavne bohaté štáty, rozvojové krajiny chcú naďalej využívať fosílne palivá © SITA Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Čierne okresy od pondelka opäť pribudnú, COVID automat určil aj bordové a červené
<< predchádzajúci článok
Domáci turisti pribúdajú v Bratislave rýchlejšie ako zahraniční, stále ide však o výrazný pokles