Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika

22. mája 2012

Z. Simona a ministra Jahnátka rozoštvala potravinová pomoc



Bývalý a súčasný šéf ministerstva pôdohospodárstva pokračujú v spore týkajúcom sa programu potravinovej pomoci, v rámci ktorej mal štát rozdať múku a cestoviny najodkázanejším osobám, no k ...



Zdieľať
potravinova pomoc BRATISLAVA 22. mája (WEBNOVINY) - Bývalý a súčasný šéf ministerstva pôdohospodárstva pokračujú v spore týkajúcom sa programu potravinovej pomoci, v rámci ktorej mal štát rozdať múku a cestoviny najodkázanejším osobám, no k 88-tisíc z nich sa pomoc nedostala a 3500 ton potravín ani nebolo dodaných.


Zsolt Simon v utorok vyzval súčasného šéfa agrorezortu Ľubomíra Jahnátka, aby sa verejne ospravedlnil premiérovi Robertovi Ficovi za poskytnutie zavádzajúcich informácií.

Zároveň by sa mal ospravedlniť aj jemu a bývalému šéfovi Pôdohospodárskej platobnej agentúry (PPA) Vadimovi Harajovi za minulotýždňové vyjadrenia týkajúce sa potravinovej pomoci.

Jahnátek vtedy obvinil bývalé vedenie agrorezortu a PPA z toho, že v období od 27. februára do 9. marca tohto roku nevykonali v skladoch kontrolu vyrobených potravín, čo malo za následok, že sa zmluva o dodaní potravín považovala za splnenú.


Zsolt Simon: Minister usvedčil sám seba

Rezort pritom ani v súčasnosti nevie, či bolo zvyšných 3500 ton potravinovej pomoci v skutočnosti vyrobených.

"Všetky obvinenia, ktoré minister Jahnátek uviedol na minulotýždňovej tlačovej besede, sám vyvrátil vo svojom vlastnom iniciatívnom materiáli, ktorý predložil na rokovanie vlády," povedal na utorkovej tlačovej besede Simon.

V tomto materiáli totiž agrorezort konštatuje, že PPA mala snahu vykonať kontrolu opakovane 7. a 8. marca 2012, čo však dodávateľ, spoločnosť Euromills-Trade, neumožnil.

"Nestáva sa často, že minister usvedčí sám seba vlastným iniciatívnym materiálom," konštatoval Simon.

Podľa ministra Jahnátka je to však Simon, kto by sa mal ospravedlniť. "Simon by sa mal verejne ospravedlniť 87,5 tisíc občanom odkázaným na potravinovú pomoc, ktorí kvôli jeho zlému manažovania o tuto štátnu pomoc prišli," reagoval na tlačovej konferencii Jahnátek.


Exminister odsudzuje aj odmietnutie ďalších potravín

Celý problém totiž podľa jeho slov spočíva v dodatku k pôvodnej zmluve o potravinovej pomoci. "Tento dodatok napomohol k tomu, že potravinová pomoc nebola zrealizovaná na 100 percent," konštatoval minister.

Hlavným problémom dodatku je ustanovenie o fikcii doručenia. Na jeho základe sa za dodaných považovalo 3500 ton múky a cestovín, ktoré si charitatívne organizácie, resp. PPA do konca februára neprevzali. Navyše na základe dodatku prepadli tieto potraviny v prospech spoločnosti Euromills-Trade.

"Neviem kto bol iniciátorom tohto dodatku, ale rád by som vedel, kto vymyslel tento diabolský plán," konštatoval Jahnátek.

Simon kritizoval taktiež návrh rezortu pôdohospodárstva nezapojiť sa do programu potravinovej pomoci v roku 2012. Slovensko má totiž podľa jeho slov na tento program od EÚ k dispozícii takmer 5,1 miliónov eur, z čoho 3,6 milióna eur môže štát použiť priamo na nákup potravín na trhu.

"Sociálny demokrat, ktorý nechce rozdať odkázaným osobám ani to, čo je zadarmo, tak je na veľmi veľké zamyslenie," konštatoval exminister.


Chýbajúce potraviny chcú dodať

Súčasný šéf rezortu pôdohospodárstva má pritom čas len do konca mája tohto roku, aby oznámil Bruselu, či sa Slovensko do programu zapojí.

"Pýtam sa pána ministra, on naozaj nepovažuje 100 miliónov korún za čiastku, ktorá je hodná, aby podporil slovenský potravinársky priemysel. My sa vzdáme týchto prostriedkov len preto, lebo niekomu sa do niečoho nechce?" položil si otázku Simon.

Agrorezort sa však namiesto rozdávania novej pomoci chce podľa Jahnátka pokúsiť dodať aj zvyšných 3500 ton múky a cestovín. Náklady na rozdávanie by pritom podľa ministra mal na seba zobrať štát.

"Tlačíme teraz v rokovaniach na dodávateľa a distribútora, aby sa tých zostávajúcich 3500 ton predsa len dodalo odkázaným občanom aj za cenu, že nám nebudú zo strany Európskej komisie uhradené distribučné poplatky," vysvetlil minister s tým, že Euromills-Trade už ustúpil a deklaroval záujem dodať aj zvyšný objem pomoci.

Dopravné náklady by sa pritom mali podľa jeho slov pohybovať vo výške 30-tisíc eur plus možno bude musieť štát uhradiť aj náklady za uskladnenie.

Premiér Robert Fico už pritom Jahnátkovi prisľúbil, že pokiaľ dôjde k zhode s dodávateľom, vláda vyčlení prostriedky špeciálne na tieto účely. Do rozdávania zvyšnej potravinovej pomoci by sa pritom mala zapojiť aj armáda.

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Ján Figeľ chce ďalej rokovať o šéfovi úradu pre obstarávanie
<< predchádzajúci článok
Banky a firmy zaplátajú miliónové diery v rozpočte