03. apríla 2014
Ilustračné foto Foto: TASR/Štefan PuškášBratislava 3. apríla (TASR) - Poslanci Národnej rady SR sa budú môcť naďalej rozhodovať, či prerokujú správu alebo mimoriadnu správu predloženú parlamentu ústavnými činiteľmi alebo nie. Plénum dnes totiž odmietlo novelu rokovacieho poriadku z dielne Eriky Jurinovej a Mikuláša Hubu (obaja OĽaNO), ktorí chceli z tejto možnosti urobiť povinnosť. Zároveň chceli verejnému ochrancovi práv umožniť účasť na schôdzach NR SR.
Predstavitelia OĽaNO argumentovali tým, že ústavní činitelia majú v slovenskom právnom poriadku výsostné postavenie. Chceli tak vytvoriť právny rámec, aby nemohlo dôjsť k situáciám, že správa od prezidenta, premiéra, členov vlády, predsedu Ústavného súdu SR, šéfa Najvyššieho súdu SR, generálneho prokurátora alebo od verejného ochrancu práv poukazujúca napríklad na možné porušovanie základných ľudských práv a slobôd, alebo na iné zásadné spoločenské problémy, nebude vôbec na schôdzi parlamentu prerokovaná.
"Tieto správy totiž často poukazujú na najzávažnejšie problémy tejto krajiny, ku ktorým nepochybne patrí aj podozrenie z porušovania základných práv a slobôd a sú to práve poslanci a iní ústavní činitelia, ktorí by mali priamo na pôde zákonodarného zboru o týchto problémoch diskutovať, zaoberať sa nimi a navrhovať riešenia, ktoré by sa premietli aj do ich prípadnej budúcej legislatívnej aktivity," argumentovali Jurinová a Huba.
Verejná ochrankyňa práv Jana Dubovcová ešte v roku 2013 predložila parlamentu mimoriadnu správu, v ktorej hovorila o možnom porušovaní základných práv a slobôd zo strany niektorých orgánov. Dokument prerokoval Výbor NR SR pre ľudské práva a národnostné menšiny, vládny Smer-SD však odmietol o správe diskutovať aj v pléne. Stalo sa tak až v rámci mimoriadnej schôdze NR SR, ktorú pre postoj vlády k ombudsmanke iniciovala opozícia.
Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR