Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

28. septembra 2017

Z Mjanmarska utieklo už vyše 500.000 Rohingov



Moslimskí Rohingovia, ktorí smerujú do utečeneckého tábora v Bangladéši. 28. septembra 2017. Bangladéš.



Zdieľať
Moslimskí Rohingovia, ktorí smerujú do utečeneckého tábora v Bangladéši. 28. septembra 2017. Bangladéš. Foto: TASR/AP
New York 28. septembra (TASR) - Na vyše 500.000 už stúpol počet príslušníkov moslimskej menšiny Rohingov, ktorí od 25. augusta utiekli pred násilnosťami z Mjanmarska do susedného Bangladéša. Oznámila to dnes Organizácia Spojených národov.


Hovorca OSN Farhan Haq to podľa agentúry AP označil "za najväčší hromadný presun utečencov v regióne za posledné desaťročia". Uviedol tiež, že Rohingov, ktorí doposiaľ utiekli do Bangladéša, je v skutočnosti asi ešte oveľa viac, zrejme až vyše 700.000.

Pri bangladéšskom pobreží Bengálskeho zálivu sa dnes prevrátila loď s Rohingami na úteku. Pri nehode zahynulo prinajmenšom 15 ľudí vrátane desiatich detí. Do neďalekej nemocnice v meste Cox's Bazar previezli najmenej desať zranených.

Doposiaľ nie je známe, koľko ľudí sa v preplnenom plavidle viezlo, takže nie sa nevie ani to, koľko osôb je nezvestných. Jeden zo zachránených uviedol, že skupina Rohingov pochádzala z malej mjanmarskej dediny ležiacej za riekou Naf pri bangladéšskych hraniciach. Podľa jeho slov bolo na lodi do 80 Rohingov.

Prevrhnutie lode v nepriaznivom počasí poukazuje podľa bangladéšskeho predstaviteľa Detského fondu OSN (UNICEF) na "mimoriadne riziká, ktoré Rohingovia v zúfalstve postupujú", aby utiekli pred násilím vo svojej domovine.

K najnovšiemu hromadnému úteku Rohingov došlo po násilnostiach, ktoré vypukli v Jakchainskom štáte 25. augusta. Militanti patriaci k etnicko-náboženskej menšine Rohingov vtedy zaútočili na zhruba 30 policajných staníc. Mjanmarská armáda následne spustila odvetnú operáciu. Vzájomné strety si vyžiadali stovky obetí na životoch, prevažne z radov vzbúrencov. Ako armáda, tak aj povstalci sa vzájomne obviňujú z používania brutality.

Jakchainský štát je najchudobnejšou oblasťou Mjanmarska a žije tam vyše milión Rohingov. Táto indoárijská národnostná menšina moslimského vierovyznania čelí v prevažne budhistickom a z jazykového hľadiska väčšinovo sinotibetskom Mjanmarsku tvrdým perzekúciám.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Svetový dňa srdca rozsvieti svetové pamiatky načerveno
<< predchádzajúci článok
O úvery so zárukou Európskeho investičného fondu je záujem