Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika    Zdravie

21. júna 2011

Z Bratislavy mizne heroín



Drogová scéna v Európe a teda aj na Slovensku sa za posledné tri-štyri roky výrazne zmenila. Ku klasickým drogám ako heroín či kokaín sa pridalo ...



Zdieľať
crazy shop Ilustračné foto SITA/Michal SvítokBRATISLAVA 21. júna (WEBNOVINY) - Drogová scéna v Európe a teda aj na Slovensku sa za posledné tri-štyri roky výrazne zmenila.


Ku klasickým drogám ako heroín či kokaín sa pridalo množstvo dizajnérskych drog, teda nie prírodného pôvodu, ale vyrobených v laboratóriách.

"Medzi nimi napríklad fentanyl, ale aj mefedron, ktoré sa ako keby znovu objavili pre drogovú scénu a majú účinky psychoaktívne, môžu vyvolávať stavy eufórie, halucinácie, prípadne závislosť, a čo je horšie, aj predávkovanie. A potom sú také, ktoré sa teraz vyrábajú v laboratóriách a nie sú pre farmaceutické firmy, ale počíta sa s tým, keďže nie sú zakázané, lebo sú to nové látky, budú sa predávať na internete, v crazy shopoch pre užívateľov, ktorí majú tendenciu hľadať nejaké zážitky," skonštatoval na dnešnej tlačovej besede riaditeľ Centra pre liečbu drogových závislostí Ľubomír Okruhlica.

Zvláštnosťou na Slovensku je výrazný ústup heroínu, a to najmä v Bratislavskom kraji, kde vždy bolo a je najviac užívateľov závislých od heroínu. "Postupne nových pacientov ubudlo a tí, ktorí sú, prechádzajú na fentanyl," skonštatoval Okruhlica. Fentanyl je syntetické anestetikum, ktoré pôsobí tým istým spôsobom na tie isté receptory ako heroín, ale podľa niektorých štúdií je vyrábaný 3-metyl fentanyl až 6 000-krát silnejší. "Je nebezpečný z hľadiska predávkovania," upozornil. Ako zdôraznil, potenciálni užívatelia by mali byť opatrní, lebo konkrétne pri fentanyle, ktorý je obvykle oranžovej alebo žltej farby, je veľké riziko predávkovania, aké pri ostatných nových drogách nie je. Dokonca je riziko vyššie ako pri heroíne.


Najobľúbenejšia je marihuana

Všeobecne možno skonštatovať, že na Slovensku sa zvyšuje počet ľudí, ktorí majú skúsenosť s drogami, hlavne marihuanou. "Typické je vysoké experimentovanie s ňou," priblížil riaditeľ Národného monitorovacieho centra pre drogy Imrich Šteliar. Ako skonštatoval, skúsenosť s drogou na Slovensku je však v rámci Európy priemerná. Naopak, znížil sa počet užívateľov tvrdých drog, hlavne už spomínaného heroínu a tiež poklesla vnútrožilová aplikácia drog. Pri pervitíne sa situácia oproti predchádzajúcim rokom nemení.

Je druhou najpoužívanejšou drogou, ale v porovnaní s Českom alebo Dánskom je situácia na Slovensku relatívne v norme. "Situácia v SR nie je nadmieru kritická, opatrenia sú dobré," uviedol Šteliar. V medzinárodnom porovnaní s Českom, Rakúskom, Poľskom, Maďarskom a Estónskom je na Slovensku veľmi nízky výskyt HIV/AIDS medzi užívateľmi drog. Z 3 324 testovaných vnútrožilovýh užívateľov drog bolo päť pozitívnych, čo je 0,15 percenta.


Metadon pomáha návratu do života

Drogovo závislí majú šancu vrátiť sa do bežného života vďaka metadonovej liečbe. Jej úspešnosť je podľa riaditeľa Centra pre liečbu drogových závislostí Ľubomíra Okruhlicu veľká, aj keď vždy sa nájdu ľudia, ktorí ju ukončia predčasne a vrátia sa k drogám. K metadonovej liečbe sa pristupuje vtedy, ak má niekto problémy s opiátmi, napríklad aj s heroínom a opakovane sa mu nedarí inými spôsobmi s nimi skoncovať. Metadon je syntetický opiát s podobnými účinkami ako heroín, no nie je návykový.

"Metadon mi pomáha vyrovnať sa aj s problémami v živote, ktoré som predtým nezvládal a skončil som vždy znovu na drogách," tvrdí abstinujúci narkoman Andrej, ktorý sa rozhodol metadonový program absolvovať. "Metadon dáva možnosť normálne žiť," je presvedčený a verí, že po 18 rokoch života s drogou sa tentokrát k nej už nevráti.

"S metadonom môžem fungovať ako plnohodnotný človek," skonštatoval ďalší abstinujúci narkoman Marcel, ktorý dnes spolu s Andrejom prezentovali svoje životné príbehy a skúsenosti s metadonovým programom pred novinármi. Ako povedal, on dokonca robil obchodného riaditeľa a vo firme nikto netušil, že je na metadone. Výhodou tejto liečby je podľa neho to, že sa človek dostáva "do úplne iného rozmýšľacieho procesu" ako v čase závislosti na drogách a do normálu sa dostávajú aj také funkcie ako je spánok či chuť do jedla.





"Všetko má svoje pravidlá a tie sú v tomto prípade dosť tvrdé," načrtol Marcel dôvod, pre ktorý niektorí pacienti liečbu vzdajú. Tí, ktorí sa pre metadonový program rozhodnú, musia totiž pri nastavovaní dávok a prvé dva až tri mesiace navštevovať centrum päťkrát týždenne, potom, ak nemajú recidívu, prejdú na frekvenciu dvoch týždenných návštev. Liečba by mala trvať minimálne rok, u niekoho sú to však aj dva či tri roky. Za najdôležitejšie považuje Okruhlica prostredie, v ktorom sa nachádzajú. Ak majú za sebou stabilné rodinné zázemie či prácu, darí sa im viac. "Metadon najlepšie funguje vtedy, keď je človek zamestnaný, keď nie je práca, je tam stále to pokušenie," potvrdil aj Marcel.




Okruhlica pripúšťa, že sú krajiny, kde sú pravidlá pri metadonovej liečbe omnoho benevolentnejšie. "Predpíše sa metadon na týždeň a vyberá sa v lekárni. Prichádza však k nepravidelnému užívaniu alebo sa s ním kšeftuje," priblížil realitu. Striktne dané programy majú podľa neho väčšiu úspešnosť. V Centre pre liečbu drogových závislostí v Bratislave majú v súčasnosti 380 pacientov, ďalší sú v Banskej Bystrici, tam je ich však menej. "Počet nestúpa, naopak, ľahko klesá," skonštatoval Okruhlica. Ako zdôraznil, ľudia na metadone sú schopní normálne sa zamestnať či dorobiť si vysokú školu.

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
OSN povedie aj v ďalšom funkčnom období Pan Ki-mun
<< predchádzajúci článok
USA a Japonsko odložili presun americkej základne na Okinawe