Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika    Zdravie

25. októbra 2014

WHO: Ebolou sa nakazilo vyše 10.000 ľudí, takmer polovica zomrela



Vírusom ebola sa nakazilo 10.141 ľudí, z ktorých 4922 zomrelo. Vyplýva to z najnovšej bilancie Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO), ktorú dnes zverejnila.



Zdieľať
Ilustračné foto Foto: TASR/AP
Ženeva 25. októbra (TASR) - Vírusom ebola sa nakazilo 10.141 ľudí, z ktorých 4922 zomrelo. Vyplýva to z najnovšej bilancie Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO), ktorú dnes zverejnila.


Najviac smrteľných prípadov (4912) majú tri západoafrické krajiny - Guinea, Libéria a Sierra Leone, kde znamenali 10.114 prípadov nákazy. Ďalšie údaje pochádzajú z Nigérie, Senegalu, Mali, Španielska a Spojených štátov.

Podľa agentúry Reuters však WHO varovala, že skutočný počet prípadov môže byť oveľa vyšší. Mnohé z rodín totiž držia nakazené osoby doma namiesto toho, aby ich umiestnili do nemocníc, z ktorých však niektoré odmietajú prijímať pacientov z dôvodu nedostatku miesta.

Chronologický prehľad šírenia epidémie eboly v roku 2014 vo svete
27. marca 2014 - Počet obetí, ktoré si v Guinei pravdepodobne vyžiadal smrtiaci vírus ebola, stúpol na 63 osôb, hoci krajina zastavila šírenie infekcie z odľahlých južných oblastí.

4. apríla 2014 - Prvé potenciálne prípady nákazy zaznamenali aj úrady v štáte Mali.

26. mája 2014 - Päť ľudí zomrelo na následky smrtiaceho vírusu ebola v Sierra Leone.

18. júna 2014 - Počet obetí vírusu ebola v Guinei, Libérii a Sierre Leone dosiahol od februára 337, informovala Svetová zdravotnícka organizácia (WHO).

25. júna 2014 - Libéria potvrdila desať nových prípadov nakazenia vírusom ebola, čím sa ich počet zvýšil na 29.

26. júla 2014 - Prudké nákazlivé ochorenie ebola, ktoré zasiahlo viaceré krajiny čierneho kontinentu a na následky ktorého zomrelo už viac ako 660 ľudí, malo podľa informácie ministerstva zdravotníctva Libérie prvú obeť z radov lekárov. Išlo o najvýznamnejšieho libérijského špecialistu, šéfa nemocničného zariadenia JFK v Monrovii Samnuela Brisbanea, ktorý zomrel po niekoľkodňovom boji s infekciou.

29. júla 2014 - Špičkový virológ zo Sierra Leone Sheik Umar Khan prehral svoj boj s vírusom eboly a skonal v karanténe v zariadení, v ktorom bol hospitalizovaný. Mal iba 39 rokov. Špecialista bol druhým lekárom v poradí, ktorý sa počas súčasnej epidémie eboly v západnej Afrike infikoval vírusom, proti ktorému niet účinného lieku, ani terapie. Stal sa aj druhou obeťou z radov lekárov.

15. augusta 2014 - Nigérijskí vedci objavili nový experimentálny liek na vírus eboly.

10. septembra 2014 - Prvý prípad ochorenia na ebolu v Senegale, 21-ročný študent zo susednej Guiney, ktorý prišiel do krajiny v auguste, sa vyliečil. Dňa 5. septembra 2014 vykonali prvý krvný test, ďalší o 48 hodín neskôr a oba z nich boli negatívne.

18. septembra 2014 - Bezpečnostná rada OSN vyhlásila epidémiu eboly v Afrike za "hrozbu pre medzinárodný mier a bezpečnosť" a vyzvala všetky krajiny, aby poskytli naliehavo potrebné zdroje a okamžitú pomoc krajinám bojujúcim s touto epidémiou.

22. septembra 2014 - Epidémia vírusu ebola v Konžskej demokratickej republike - nesúvisí s epidémiou v západnej Afrike - je "takmer skončená," nové prípady sa už niekoľko dní neobjavili. Vládny úrad koordinujúci boj proti ebole zverejnil dáta, podľa ktorých Kongo od augusta zaznamenalo 68 prípadov eboly v provincii Equateur. Štyri prípady boli po testoch označené za negatívne a jeden prípad pribudol. Zahynulo 41 osôb.

25. septembra 2014 - Španielsky kňaz Manuel García Viejo, ktorému diagnostikovali ebolu počas výkonu práce v Sierre Leone, zomrel v madridskej nemocnici.

1. októbra 2014 - Svoju prvú obeť eboly oznámila aj Organizácia Spojených národov. Podľa hovorcu generálneho tajomníka OSN Pan Ki-muna smrtiacej nákaze podľahol občan Libérie, ktorý bol členom misie OSN v tejto krajine.

1. októbra 2014 - Spojené štáty potvrdili prvý prípad ochorenia na smrteľný vírus eboly. Pacient sa nachádza v nemocnici v Dallase. Ide o dospelého človeka, ktorý sa nedávno vrátil zo západnej Afriky.

2. októbra 2014 - Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) mala pripravených najmenej 1500 dávok experimentálnej vakcíny proti ebole, ktoré poskytne zdravotníkom bojujúcim proti smrteľnej vírusovej chorobe v západnej Afrike. WHO zároveň pracuje na tom, aby urýchlila testovanie dvoch očkovacích látok, ktoré sú v štádiu experimentu.

6. októbra 2014 - Španielski zdravotnícki predstavitelia potvrdili, že španielska zdravotná sestra sa nakazila ako vôbec prvý človek mimo západnú Afriku pri starostlivosti o dvoch chorých misionárov v madridskej nemocnici. Ebolu definitívne porazila 21. októbra, keď výsledky druhého krvného testu na prítomnosť vírusu eboly priniesli negatívny výsledok.

6. októbra 2014 - Americká spoločnosť Chimerix, zameraná na vývoj liečiv, oznámila, že poskytla svoj experimentálny liek na vírus ebola na možné použitie pri liečbe nakazených pacientov. Liek brincidofovir dostal povolenie amerického Úradu pre kontrolu potravín a liečiv (FDA).

8. októbra 2014 - Prvý pacient, ktorému v USA diagnostikovali ebolu, zomrel. Duncan pricestoval do Dallasu 20. septembra z Libérie, cez Brusel a Washington, a o niekoľko dní ochorel.

9. októbra 2014 - Približne 200 upratovačov vnútorných priestorov lietadiel na newyorskom letisku LaGuardia vstúpilo do štrajku na protest proti nedostatočnej ochrane zamestnancov pred smrteľnou vírusovou chorobou ebola. Zamestnanci totiž musia upratovať aj zvratky a toalety.

12. októbra 2014 - Zdravotnícky pracovník v Texaskej presbyteriánskej nemocnici v Dallase, ktorý poskytoval starostlivosť zosnulému pacientovi s ebolou Thomasovi Ericovi Duncanovi, má po predbežných testoch pozitívne výsledky na toto nebezpečné ochorenie.

12. októbra 2014 - Americké federálne úrady potvrdili, že zdravotníčka, ktorá sa starala o pacienta s ebolou v texaskom Dallase, sa nakazila touto nebezpečnou chorobou.

14. októbra 2014 - Na ebolu zomrel v noci nadnes v Nemecku 56-ročný zdravotník, ktorý pracoval pre OSN v Libérii a nakazil sa tam vírusom eboly.

14. októbra 2014 - Londýnske letisko Heathrow začalo vykonávať zdravotné kontroly cestujúcich prichádzajúcich zo západoafrických krajín postihnutých epidémiou eboly.

15. októbra 2014 - Najväčší americký zväz zdravotných sestier National Nurses United vyhlásil, že sestry v nemocnici v texaskom Dallase, kde zomrel na ebolu libérijský pacient Thomas Eric Duncan, pracovali celé dni bez správneho ochranného vybavenia a iba podľa nepresných inštrukcií, ako zabrániť šíreniu vírusovej choroby.

15. októbra 2014 - Na základe rozhodnutia ministerky zdravotníctva Zuzany Zvolenskej sa na Úrade verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR uskutočnilo v súvislosti s epidémiou eboly v krajinách západnej Afriky pracovné koordinačné stretnutie. Na rokovaní sa zúčastnili zástupcovia z rezortov zdravotníctva, dopravy, obrany, vnútra, manažmentu zdravotníckych zariadení a členovia Pandemickej komisie vlády SR.

16. októbra 2014 - Čínsky výrobca liekov, napojený na armádu, poslal experimentálny liek proti ebole do Afriky pre čínskych humanitárnych pracovníkov a plánuje tam uskutočniť aj klinické testy, aby pomohol v boji s nebezpečnou vírusovou chorobou.

17. októbra 2014 - Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) oficiálne potvrdila, že ebola sa už v Senegale ďalej nešíri. Oznámenie prišlo po uplynutí 42 dní od okamihu, ako testy potvrdili ebolu u muža, ktorý pricestoval do senegalskej metropoly Dakar zo susednej Guiney.

20. októbra 2014 - Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) oficiálne potvrdila zastavenie šírenia eboly v Nigérii, kde zaznamenali 20 potvrdených alebo predpokladaných prípadov ochorenia, z toho osem smrteľných.

20. októbra 2014 - Podpredseda vlády a minister zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky Miroslav Lajčák viedol slovenskú delegáciu na pravidelnom zasadnutí Rady EÚ pre zahraničné veci (FAC) v Luxemburgu. Hlavnou témou zasadnutia na úrovni ministrov zahraničných vecí členských krajín EÚ bola diskusia o spoločnom postupe v boji so šírením epidémie eboly a koordinovanej pomoci postihnutým krajinám západnej Afriky v nadväznosti na septembrové mimoriadne zasadnutie Bezpečnostnej rady OSN.

Rada schválila viacero záverov: k ebole, ISIL a k Iraku/Sýrii, Ukrajine a Líbyi, aj k Afganistanu, Jemenu, Stredoafrickej republike, Somálsku, Sudánu a Bosne a Hercegovine.

20. októbra 2014 - Nórsku lekárku, ktorá sa nakazila vírusom ebola pri práci v službách Lekárov bez hraníc v africkej Sierre Leone, prepustili z izolačného oddelenia Univerzitnej nemocnice v Oslo. Silje Lehne Michalsenová sa medzičasom vyliečila.

21. októbra 2014 - Na pražskom Letisku Václava Havla a ďalších štyroch letiskách v Českej republike zaviedli zdravotné kontroly cestujúcich medzištátnych letov. Dôvodom je pokračujúca epidémia eboly v západnej Afrike.

21. októbra 2014 - Francúzskym vedcom sa podľa vlastných údajov podarilo v krátkom čase vyvinúť rýchlotest na prítomnosť vírusu eboly v organizme.

22. októbra 2014 - Dominikánska republika sa pripojila ku krajinám so zákazom vstupu na svoje územie pre cudzie osoby, ktoré za uplynulých 30 dní navštívili štáty postihnuté epidémiou eboly.

22. októbra 2014 - Lietadlo s asi 50 kubánskymi lekármi a zdravotnými sestrami pristálo dnes v Libérii, kde pomôžu liečiť ľudí nakazených vírusom ebola. Ďalšia skupina asi 40 kubánskych lekárov s rovnakou misiou pricestovala dnes aj do susednej Guiney.

22. októbra 2014 - Riziko zavlečenia vírusu eboly a vzniku epidémie tejto choroby v Maďarsku je stále mimoriadne nízke, vyhlásil v Budapešti zástupca šéfa Úradu štátnej zdravotnej služby (ÁNTSZ) Attila Kovács.

23. októbra 2014 – Pripraviť sa na situáciu, ak by sa na Slovensku vyskytol prípad ochorenia vyvolaného smrteľným vírusom Ebola, bolo hlavným cieľom pracovného koordinačného stretnutia riaditeľov všetkých zdravotníckych zariadení v okresoch Banská Bystrica a Brezno, pracovníkov ich krízového manažmentu, hygienikov regionálnych úradov verejného zdravotníctva (RÚVZ) z Banskobystrického kraja a pracovníkov zdravotnej záchrannej služby.



Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
J. POČIATEK: Je čas na liberalizáciu ďalších železničných tratí
<< predchádzajúci článok
DB testy zvládla, ale Österreichische Volksbanken a PTSB asi neprešli