Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

04. júla 2006

Washington prehráva vojnu proti teroru na celej čiare



Napriek zadržaniu mnohých hľadaných teroristov, bezpečnostným operáciám a pozitívnym ohlasom z Bieleho domu, experti varujú, že Spojené štáty americké prehrávajú vyhlásenú svetovú vojnu proti ...



Zdieľať

BRATISLAVA 4. júla (WEBNOVINY) - Napriek zadržaniu mnohých hľadaných teroristov, bezpečnostným operáciám a pozitívnym ohlasom z Bieleho domu, experti varujú, že Spojené štáty americké prehrávajú vyhlásenú svetovú vojnu proti teroru. Ani takmer päť rokov potom, čo sa Washington rozhodol dolapiť všetkých zodpovedných za útok na newyorské Svetové obchodné centrum, sa svet nestal bezpečnejší a aj preto sa proti Amerike očakávajú nové vlny útokov. Aj keď sa minulý mesiac podarilo zabiť vodcu irackej pobočky teroristickej siete al-Kájda Abú Mussába al-Zarkávího, čo Biely dom označil za jeden z kľúčových úderov proti terorizmu, podľa odborníkov to neznamená, že sa Američanom podarí zabrániť náboru nových militantov alebo že útoky proti nim prestanú. V máji sa mienkotvorný časopis Foreign Policy spýtal 116 vedúcich odborníkov, s rovnakým zastúpením z radov demokratov i republikánov, na vývoj americkej kampane proti terorizmu. Okrem iného na otázky terorizmu odpovedal i bývalý minister zahraničia, dvaja bývalí šéfovia tajnej služby (CIA) a desiatky bezpečnostných analytikov. A výsledok? Až 84 percent verí, že USA prehrávajú vojnu proti teroru na celej čiare, 86 percent si myslí, že svet sa stal za posledných päť rokov nebezpečnejší a 80 percent opýtaných je presvedčených, že v najbližšom desaťročí hrozia ďalšie veľké útoky na USA. "Prehrávame vojnu proti teroru, pretože liečime príznaky a nie príčinu," povedala Anne-Marie Slaughter, šéfka katedry verejných a medzinárodných záležitostí Woodrowa Wilsona na Princetonskej univerzite. "Naše presvedčenie, že islamská fundamentalistická ideológia nahradila komunistickú ideológiu na čele hlavného nepriateľa USA živí pohľad na svet organizácie al-Kájda, vďaka čomu má i radikálnu islamskú podporu," uviedla. Podľa Leslieho Gelba, prezidenta newyorskej Rady pre medzinárodné vzťahy, názorová zhoda respondentov jasne demonštruje nespokojnosť a kritický postoj k politike amerického prezidenta Georgea W. Busha. "Takmer všetkým je jasné, že Bush a jeho administratíva má absolútne nerealistický pohľad na to, čo môže vojenskou silou dosiahnuť a preto armádu ohrozuje," uviedol.

Iní odborníci sa vyjadrili i na samotnú podstatu americkej kampane proti terorizmu. "Od samého začiatku to bolo odsúdené na neúspech - vojna proti teroru je taká absurdná, ako vojna proti hnevu. Nebojujete proti teroru, ale proti ľuďom," povedal Alain Chouet, bývalý vysoký predstaviteľ francúzskej tajnej služby DGSE. "Američania sa držia myšlienky vojny proti teroru od útokov z 11. septembra. Nepýtajú sa však správne otázky. Teroristov môžete zabíjať donekonečna, pretože je to nevyčerpateľný zdroj. Nemali by sme riešiť účinky terorizmu, ale jeho príčiny - wahhábizmus, Saudská Arábia a Moslimské bratstvo. Toho sa nikdy nikto nebude chcieť ani len dotknúť," tvrdí Chouet. Americká politika na strednom východe, ktorá "premenila Irak na nový Afganistan", sa paradoxne zaslúžila o zvýšený nábor novej generácie fundamentálnych islamských radikálov. Pretrvávajúca prítomnosť Ameriky v Iraku, krutosti, ktoré armáda spôsobuje, zneužívanie väzňov vo väznici Abú Ghurajb a internačný tábor na kubánskej vojenskej základni Gauntánamo - to všetko sú dosť dobré dôvody pre útoky náboženských radikálov. Podľa Choueta sa USA chytili do klasickej "teroristickej pasce", pretože mieria na nesprávne ciele a tým spôsobujú ďalšie škody, ktoré ešte viac podnecujú nenávisť ich nepriateľov. Michael Scheuer, ktorý v rokoch 1996 až 1999 viedol v CIA jednotku boja proti Usámovi bin Ládinovi, súhlasí s tým, že pre Washington neexistuje väčší nepriateľ ako islamský terorizmus. "Jasne prehrávame. Dnes, bin Ládin, al-Kájda a ich spojenci majú jedného veľmi podstatného spojenca, ktorým je americká zahraničná politika proti islamskému svetu. "Narastajúci vplyv niekoľkých udalostí z posledných dvoch rokov spôsobil, že moslimovia nenávidia Američanov už len preto, že sú to Američania," povedal Scheuer. "Každá z týchto udalostí je nešťastná, no pre západné uvažovanie nie je mimoriadne závažná. Z moslimskej perspektívy sú to však úmyselné a zvrátené útoky proti hodnotám, ktoré vedú ich životy a vieru," dodal.

SITA,AFP,AP


   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Dôvody pre Palkovu rezignáciu sú pre Hrušovského nedostatočné
<< predchádzajúci článok
Raketoplán Discovery by mal odštartovať v utorok

Washington prehráva vojnu proti teroru na celej čiare - diskusné fórum čitateľov

Je to pravda.4.7. 12:17:50