10. marca 2009

WASHINGTON 10. marca (WEBNOVINY) - Spojené štáty sú znepokojené situáciou v oblasti ľudských práv v Tibete. V utorok to vyhlásil hovorca Bieleho domu Robert Gibbs. "Spojené štáty uznávajú územnú celistvosť Číny a pokladajú Tibet za súčasť Číny. Zároveň sme však znepokojení stavom ľudských práv v Tibete," povedal Gibbs.
Tibet si v utorok pripomína 50. výročie neúspešného povstania proti čínskej okupácii. Napriek obavám čínskych úradov sa v tibetskej metropole Lhasa neuskutočnili žiadne protesty. Demonštrácie proti čínskej politike v Tibete sa však odohrali na mnohých iných miestach po celom svete.
Tibetský duchovný vodca dalajláma v utorok vyhlásil, že požaduje "legitímnu a zmysluplnú autonómiu" pre himalájsky región a pre neho netypicky tvrdými slovami označil čínsku vládu v Tibete za "peklo na Zemi".
Čína ovláda Tibet od roku 1951 a tvrdo trestá každý náznak snahy nielen o samostatnosť, ale aj o širšiu autonómiu regiónu. Čínska armáda v roku 1959 krvavo potlačila tibetské povstanie, následne dalajláma so 100 tisíc Tibeťanmi utiekol do indickej Dharmashaly. Peking duchovného vodcu obviňuje zo snáh o opätovné získanie nezávislosti pre Tibet, on však tvrdí, že chce pre región iba väčšiu územnú autonómiu.
SITA/AFP