31. októbra 2010
Počas svojho pobytu sa stretne so zástupcami médií, s čitateľmi na autogramiádach v kníhkupectve Panta rhei a na knižnom veľtrhu Bibliotéka. Súčasťou programu Waris Dirieovej je aj účasť na galavečere STV Moja naj kniha a fotenie pre magazín Madam Eva v šatách popredných slovenských módnych návrhárov: Fera Mikloška, Borisa Hanečku, Marcela Holubca a Hany Převrátilovej.
Waris Dirieová (po somálsky Waris Diriye) sa narodila v roku 1965 v Somálsku v rodine kočovných Nomádov. Vo svojich trinástich rokoch utiekla od svojej rodiny, aby tak unikla dohodnutému sobášu s oveľa starším mužom. Vďaka šťastnej náhode Waris niekoľko rokov pracovala ako slúžka na somálskom veľvyslanectve v Londýne, neskôr získala prácu v miestnom McDonalde. Náhodne ju tam objavil fotograf Terence Donovan, ktorý jej ponúkol fotenie pre kalendár Pirelli. Potom už nasledovala jej rýchla kariéra modelky. Pracovala pre špičkových módnych návrhárov napr. Chanel, Levi a kozmetické spoločnosti - L'Oréal a Revlon. Stála na mólach v Londýne, Miláne, Paríži, New Yorku, fotila pre módne časopisy Elle, Glamour, Vogue a ďalšie. V roku 1995 BBC nakrútila o Waris Dirieovej dokument nazvaný Nomádka v New Yorku o jej kariére modelky.
V roku 1997 Waris hovorila po prvý raz v rozhovore pre časopis Marie Claire o mrzačení ženských pohlavných orgánov, čím prešla ako dieťa. ( Africké dievčatá podstupujú tzv. vyriezku už v útlom veku, aby stúpla ich cena na trhu.) V tomto roku opustila kariéru modelky a sústredila sa na prácu proti ženskej vyriezke. Bola vymenovaná za osobitnú veľvyslankyňu OSN pre odstránenie všetkých foriem mrzačenia ženských pohlavných orgánov.
V roku 2002 založila nadáciu Waris Dirie Foundation vo Viedni zameranú na zvyšovanie povedomia o nebezpečenstvách súvisiacich so ženskou vyriezkou. Waris Dirieová tiež založila nadáciu na pomoc školám a klinikám v rodnom Somálsku Dawn Foundation.
Waris Dirieová získala v roku 2005 rakúske štátne občianstvo. Za svoju humanitárnu prácu získala mnoho ocenení, napr.: Žena roka časopisu Glamour (2000), Corine Award nemeckých kníhkupcov (2002), Woman World Award od bývalého ruského prezidenta Michaila Gorbačova (2004), Chevalier de la Legion d'honneur (2007) od francúzskeho prezidenta Nicolasa Sarkozyho a celý rad ďalších.
Po skončení tlačovej konferencie odovzdá vydavateľstvo Ikar pre nadáciu Waris Dirie Foundation spoločný šek viacerých subjektov v hodnote 5000 €. Prispeli naň: vydavateľský dom Ringier, Panta rhei, Zväz vydavateľov a kníhkupcov SR a Ikar.