Vzťahy s Ruskom predstavujú hrozbu pre vesmírny program ISS
Naštrbené rusko-americké vzťahy pre vojenskú intervenciu Moskvy v Gruzínsku by mohli spôsobiť komplikácie v prístupe Spojených štátov amerických k Medzinárodnej vesmírnej stanici ISS ...
BRATISLAVA 25. augusta (WEBNOVINY) - Naštrbené rusko-americké vzťahy pre vojenskú intervenciu Moskvy v Gruzínsku by mohli spôsobiť komplikácie v prístupe Spojených štátov amerických k Medzinárodnej vesmírnej stanici ISS (International Space Station). Národný úrad pre letectvo a vesmír (NASA) plánuje v roku 2010 súčasnú flotilu raketoplánov poslať do výslužby. ISS sa tak stane závislou na inej pomoci, s najväčšou pravdepodobnosťou by zásobovanie malo zabezpečiť práve Rusko. Podľa experta na vesmírny výskum Vincenta Sabathiera sa aktuálna situácia začína podobať praktikám "studenej vojny". "Krátko po podpísaní zmluvy o protiraketovom radare medzi Českou republikou a USA začal ropovod Družba privádzať do strednej Európy ropu 'po kvapkách'. Dôvodom bola údajne technická porucha," povedal Sabathier.
NASA by mala na základe prípadnej bilaterálnej dohody s ruskou vesmírnou agentúrou zaplatiť transport nákladu a svojich astronautov na ISS počas päťročnej prestávky. Podľa Sabathiera však veľa závisí aj od amerického Kongresu, ktorý v tomto prípade bude musieť schváliť výnimku. Na základe uznesenia z roku 2000 totiž Kongres zakázal úradom podpisovať kontrakty s krajinami ako je Rusko, pretože ich podozrieva z podpory Iránu či Severnej Kórey - štátov, ktoré podľa USA financujú terorizmus. Už na začiatku ruskej intervencie na gruzínske územie 8. augusta, vyjadril riaditeľ NASA Michael Griffin obavy nad osudom ISS. "Ak by v priebehu piatich rokov došlo k poruche na ruskom Sojuze, nebudeme sa vedieť na ISS dostať. V prípade, že medzivládne vzťahy majú vplyv aj na ostatné aktivity, akým je aj vesmírny program, NASA verí, že sa v tomto prípade bude môcť na Roskosmos (Federálna vesmírna agentúra Ruska) spoľahnúť," uviedol Griffin.
SITA/AFP