17. mája 2015
Minister zahraničných vecí USA John Kerry sa počas svojej cesty v Číne stretol s čínskym prezidentom čínsky prezident Si Ťin-pchingom 17. mája 2015. Foto: TASR/AP PhotoPeking 17. mája (TASR) - Vzťahy Číny so Spojenými štátmi sú naďalej stabilné, vyhlásil dnes čínsky prezident Si Ťin-pching, keď sa snažil zmierňovať napätie v súvislosti s územným sporom v Juhočínskom mori, ktoré vzbudilo obavy z konfrontácie medzi oboma krajinami. Informovala o tom tlačová agentúra Reuters.
"Teším sa na pokračovanie v rozvoji tohto vzťahu s prezidentom (USA Barackom) Obamom a privedenie čínsko-amerických vzťahov na nový vrchol," povedal Si americkému ministrovi zahraničných vecí Johnovi Kerrymu, ktorý dnes končí dvojdňovú návštevu Číny.
Kerryho ceste dominovali zvyšujúce sa bezpečnostné obavy týkajúce sa ambícií Pekingu v Juhočínskom mori. Čína vyvolala rýchlymi prácami na umelom rozširovaní útesov na siedmich sporných ostrovoch v Spratlyho súostroví rozhorčenie ďalších krajín ako Filipíny a Vietnam, ktoré si v oblasti tiež robia územné nároky.
Čínsky prezident Kerrymu povedal, že Čína a USA by mali riešiť spory tak, aby nepoškodili svoje bilaterálne vzťahy.
"Šíry Tichý oceán je dostatočne rozľahlý na to, aby obsiahol Čínu i Spojené štáty," citovala Si Ťin-pchinga štátna tlačová agentúra Sinchua.
V sobotu Kerry vyzval Čínu, aby urobila kroky na zníženie napätia v Juhočínskom mori. Šéf čínskej diplomacie Wang I v reakcii zdôraznil, že odhodlanie Pekingu chrániť svoje záujmy v oblasti je
"pevné ako skala".
Čína opakovane odmietla zapojenie USA do regionálneho územného sporu a obvinila ich, že podnecujú napätie, keď nabádajú iné krajiny k
"nebezpečnému správaniu". Vyjadrila tiež obavy nad možným plánom vyslať americké lietadlá a lode na presadzovanie voľnej plavby v Juhočínskom mori.
Cieľom Kerryho návštevy boli prípravy na každoročné rozhovory nazvané Americko-čínsky strategický a hospodársky dialóg, ktoré sa budú konať v júni vo Washingtone, a očakávanú cestu čínskeho prezidenta do USA v septembri.
Si Ťin-pching opakovane Obamovi povedal, že si želá "nový model vzťahu medzi významnými krajinami", v ktorom by bola Čína vnímaná ako rovnocenný svetový aktér, ale tiež vzájomne rešpektovaná "zvrchovaná a územná celistvosť, ako aj politický systém a cesta rozvoja".
Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR