29. januára 2015
Ilustračné foto Foto: TASR/APBejrút 29. januára (TASR) - K vzostupu extrémistickej organizácie Islamský štát (IS) prispela sektárska politika vlád v sýrskom Damasku a irackom Bagdade. Uviedla to dnes organizácia Human Rights Watch (HRW), ktorá súčasne varovala pred nebezpečenstvom rozšírenia hrozby IS aj na územie Libanonu, Jordánska, Líbye a ďalších krajín.
"Sektárska politika irackej a sýrskej vlády a nevšímavosť k vážnemu porušovaniu práv zo strany týchto vlád boli dôležitými faktormi pri vzniku extrémistických skupín, akou je džihádistické zoskupenie Islamský štát," uvádza sa vo výročnej správe HRW. Zo správy zverejnenej dnes v libanonskom Bejrúte citovala agentúra DPA.
Ďalším kľúčovým činiteľom bolo podľa správy bezpečnostné vákuum, ktoré vzniklo v dôsledku Spojenými štátmi vedenej invázie do Iraku z roku 2003.
V Iraku došlo k nebezpečnej radikalizácii sunnitskej menšiny, konštatovala HRW. Spôsobila ju politika vtedajšieho šiitského irackého premiéra Núrího Málikího, ktorý podľa organizácie prenasledoval sunnitov a vylučoval ich z politického života. Podporoval tiež šiitské milície zodpovedné za brutálne násilnosti voči sunnitom.
Správa v súvislosti so vzostupom Islamského štátu kritizuje aj sýrskeho prezidenta Bašára Asada za
"zámerné a kruté útoky" voči civilistom v oblastiach ovládaných opozíciou, a to aj s nasadením smrtiacich barelových bômb.
HRW zdôraznila, že Spojenými štátmi vedené vojenské ťaženie voči IS zatienilo snahy o ukončenie násilných praktík Asadovho režimu. Ozbrojenci Islamského štátu sa preto môžu prezentovať ako jediná sila bojujúca proti brutalite Damasku.
Ak sa okolnosti, ktoré viedli k vzostupu IS, nezmenia, mohlo by to zapríčiniť ďalšie posilnenie extrémistov v Sýrii a Iraku a rozšírenie ich moci do susedného Libanonu, Jordánska, Líbye či ďalších krajín, varuje správa HRW.
Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR